| KoNeTi a întrebat:

Am 14 ani si de cateva luni am inceput sa beau cafea mai in fiecare zi dupa scoala si in week-end dimineata. Nu beau nes sau cafea concentrata, ci Nescafe 3 in 1 indulcita. Poate sa imi dauneze sanatatea? Am auzit ca ar face si bine la digestie si glande salivare. Nu beau ca sa ma trezesc din oboseala etc ci doar pentru gust. Credeti ca o sa mi se intample ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
3 in 1 sunt pline de e-uri plus mult zahar, nu fac bine la stomac, ficat, inima, si cam la tot organismul.
Cafea fara zahar e buna ( dar sa nu ai probleme cu inima, si dauneaza stomacului, acum fiecare are parerea impartita, dar cafeau are efect laxativ, adica irita stomacul.).
Eu una beau ceai verde indulcit cu miere de albine mi se pare cel mai sanatos.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cafeaua in cantitati mici face bine, doar ca 3 in 1 ala sunt numai chimicale si zahar.

| Eduard619 a răspuns:

Iti face bine dar nu in fiecare zi poate o cana pe saptamana ar fi ok cafeaua nu e facuta pentru organismul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te antrenezi din timp pentru viata de corporatist. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau dimineata si dupa ce vin de la scoala.Cat despre sanatate, te sfatuiesc sa ai grija si sa nu iei exemplul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Cafeaua e facuta sa te trezeasca si sa te faca sa treci ziua usor, nu ca o leguma...nu e in nici un caz suc(pentru gust).
Rau poate sa iti faca la inima...sa ai probleme cu tensiunea mai tarziu.Eu am 16 si nu imi trebuie cafea, am inca destula energie si fara cafeawinking. Bafta big grin

| ?ogl? a răspuns:

Îți dereglează hormonii în primul rând.
Cafeaua nu-i bună la vârsta asta. Nici măcar celor care au împlinit 17/18 ani nu le este indicat.
Bea și tu un lapte cu cacao

| Ben00 a răspuns:

Vasoconstrictor. La 45 ani ce-o sa mai bei? La batranete o sa ai vasele de sange flescaite.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

O cafea normală este bună pe moment, dupa care poti fi mai obosit mai târziu si sa nu te poti concentra.
Încearcă Inka. Este un fel de cafea fără cofeină, dar cu tot felul de plante care iti dau acelasi efect. Gustul este de asemenea bun

| HermesArtwork a răspuns:

Nu cred...Eu am tot 14 ani si beau cafea in fiecare zi de un an. (cafea normala, nu 3 in 1).O cafea pe zi este chiar recomandata.Doar daca bei prea multe iti poate face rau.

N-am baut niciodata 3 in 1.Eu beau cafeaua ca sa mai scap de oboseala (si ma ia durerea de cap daca nu imi beau cafeaua dimineata)

| Lupu_Malvi_1961 a răspuns:

Nu stiiu

| gabion10 a răspuns:

Pai si eu beau cafea doar de gust dar daca o beau ma simt agitat su de aceea oricât de mult Mi-ar place încerc sa nu mai beau

| Rudandra a răspuns:

Nu iti face bine!