| CristiValceanu a întrebat:

Salut am 14 ani si sunt clasa a 8-a.
Am undeva la 1.50 sau 1.55.
Chestia am practicat ceva inot si nu stiu ce sa zic cred ca a dat rezultate intr-un an am crescut 7 cm cam asa.
Dar mi se pare ca sunt pitic.
Parintii mei au o medie de inaltime de 1.70. E normala inaltimea mea? Sunt stresat ca poate nu mai cresc si o sa raman mic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport care iti dezvolta armonios tot corpul: fa bachet, volei, handbal.
Se pare ca inotul nu te ajuta la inaltime, doar iti dezvolta bustul, spatele si mainile, mai mult.
Din pacate, nici mostenirea genetica nu te ajuta, ca nici parintii tai nu-s inalti, dar trebuie se faci ceva acum, cand inca esti in crestere!

| Catalina2607 a răspuns:

Stai calm, esti in crestere. Esti chiar bine pentru varsta ta. Încet-încet iti vei da drumul la creștere. Stai calm, practica sport in continuare si vei vedea ce înalt ca bradul ve ajunge. Baftă :*