| anonimul0724 a întrebat:

Salut, am 15 ani 1. 85inaltime si am putina cocoașă,eu mereu stau cocoșat, atat la masa cat si la scoala si cand merg am tendința de a lasa umerii in fata si gâtul lăsând o poziție de cocoșat (tin sa precizez ca nu am dureri de spate sau alte chestii).
Credeti ca daca mi-as cumpara un corset pentru îndreptarea posturii m-ar ajuta?
Dau funda pentru un raspuns detaliat, multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Se numeste cifoza sau Dowager's Hump. Am si eu aceasta conditie, fiind obisnuit sa ai o postura proasta, e mai greu sa o corectezi fara niciun ajutor, asa ca da, corsetul ajuta.

Pentru a o corecta ajuta foarte mult si exercitiile. Sunt multe care pot fi facute acasa, dar cateva sedinte de fizioterapia pentru a vedea cele mai potrivite exercitii pentru tine ar fi o idee buna.

| dezis a răspuns:

Salut, problema asta apare din cauza pc ul, cel putin la mine asa a fost. la varsta de 13-14 ani mama a hotarat sa ma inscrie l dansuri sportive pentru ca stateam la pc destul de mult si chiar eram cocosat(sa zic ca aveam putin peste 1.70). Pe langa faptul ca nu mai sunt cocosat, corpul mi s-a dezvoltat destul mult si nu mi am dat asa mult interesul in timpul in care am practicat acest sport(1 an, maxim 1 jumatate), fiind de altfel singurul sport pe care l am facut. in legatura cu corsetul, nu am idee in ce consta, stiu doar ca acum sute de ani femeile mureau din cauza lui laughing), revenind la subiect, iti recomand sa incepi un sport(nu neaparat dansuri) in care iti lucreaza postura foarte mult, vei beneficia de ce am beneficiat eu 100% si daca ti dai interesul poate vei ajunge si mai departe. multa bafta!