| anonimul0724 a întrebat:

Salut, am 15 ani 1. 85inaltime si am putina cocoașă,eu mereu stau cocoșat, atat la masa cat si la scoala si cand merg am tendința de a lasa umerii in fata si gâtul lăsând o poziție de cocoșat (tin sa precizez ca nu am dureri de spate sau alte chestii).
Mi-am achizitionat recent un corset pentru îndreptarea posturii,credeti ca ma va ajuta?
Cum pot scapa de ea, mai dati-mi sfaturi, ce exercitii pot face?
Cat trebuie purtat corsetul pe zi?
Dau funda

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de corset la varsta asta, doar de auto-control!
Trebuie sa inveti sa-ti tii spatele TOT TIMPUL, intr-o pozitie dreapta!

| Sofer a răspuns:

Te ajuta dar fai și un sport.

| ywar a răspuns:

Fa dans sportiv, te va ajuta foarte mult. Mergi la inot si asta te va ajuta, vei fi mai activ si mai sanatos.

| Crackman a răspuns:

O sa te ajute... Il tii cat mai mult.
Iti trebuie exercitii de mers drept cu carti pe cap exact ca in filme...

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Fix problema asta o am și eu. Doar că eu am aproape 15 ani si cam că 1, 65 inaltime. Eu am vorbit cu doctorul si am cifoza si mi-o recomandat exercitii. Bine asta cand eram mai mica avand vreo 12 ani. Nici eu nu am dureri. Corsetul nu l-am putut purta. Ma incomoda si ma durea maxim. Acum ma corectez singura.

| KLLO a răspuns:

Poate te ajuta acest videoclip https://www.youtube.com/watch?v=i3Pvv1FbD7o

| Asrian66 a răspuns:

Poti face exercitii acasa. Exista foarte multe videoclipuri cu treaba asta.