| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 15 ani, 1.86(prea inalt pentru varsta mea) si 60 de kilograme...As vrea sa va cer un sfat sau doua pentru ca eu vreau sa ma ingras mult...La inaltimea mea ar trebui sa am 80 de kilograme...De mancat eu mananc...Chiar foarte mult...Astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Esti un tanar inalt si inca esti in faza de crestere asa ca, mai ai timp sa te dezvolti, eu nu as opinia sa incepi de acum sa mergi la sala "sa tragi de fiare" pentru ca inca esti prea tanar, insa poti face sport- baschet-, pentru ca vei avea sanse, sa faci miscare, apoi alergari si diferite treburi casnice, care te vor ajuta sa-ti dezvolti masa musculara. Daca mananci bine, acest lucru ajuta prima data la inaltarea ta si apoi, cand procesul de crestere se va mai ameliora, atunci vei avea sansa de a te ingrasa. A manca, fara sa faci sport, pentru a te ingrasa doar, nu este o tactica prea buna si nu te va avantaja. Alimenteaza-te rational, cat mai variat si sigur ca ne vei privi pe toti de la "inaltime", dar vei fi si tu la inaltime prin ceea ce faci si nu numai prin felul in care arati.
Multumeste Bunului Dumnezeu ca esti sanatos, acesta este lucrul cel mai important.

| LoryM22 a răspuns:

Dragule asa este si fartele meu este foarte slab si foarte inalt, plus ca mananca foarte mult, nu te ingrijora, ai arderile foarte bune, el de 6 luni face sala si a inceput sa se dezvolte foarte frumos, adica a mai luat in greutate si in acelasi timp arata foarte bine acum insa in timp o sa te "latesti"in umeri si abdomenul o sa arate foarte bine plus ca ai marele avantaj ca daca o s aincepi sala o sa creasca mult masa musculara, deci cresti in greutate si muschii o sa iasa in evidenta foarte fain. Ia vitamine zilnic si manca fructe si lactate! Succes!

Shin
| Shin a răspuns:

Mergi la sala! Mi-as fi dorit in acest moment sa fi mers la sala de la varsta ta. Ai sa cresti repede si o sa te dezvolti f amonios daca incepi acum
Bafta!
Numai bine, Shinwinking

| angella1972 a răspuns:

Nu te ingrijora, nu exista persoana standard, medicii dau niste limite orientative, dar fiecare este unic, ca si corpul sau. daca nu te simti rau sau nu ai vreo problema legata de alimentatie, e ok.

| sagetarius a răspuns:

Esti inca prea tanar...esti in perioada de crestere... dupa ce trece aceasta perioada, la inaltimea asta ar trebui sa ai aproximativ 76 de kg. dar ai grija, ca te mai poti inalta ...eu asa am patit...am acum 1, 90...la 15 ani aveam 1, 79...asa ca nu te grabi sa te ingrasi... s-ar putea sa regreti mai tarziu...