| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 1.76-77 si am 55-56 de kilograme, ce greutate ar trebui sa am? Si daca ar trebui sa mai pun pe mine cum as putea sa fac asta?
Eu mananc nici mult, dar nici putin. Adica mai mereu nu mi-e foame si nu pot sa mananc fortat. De exemplu, ieri cand am plecat la scoala am mancat un sandwich si niste fursecuri cu ciocolata, la scoala mi se facuse foame penultima ora, iar cand am mers spre casa am mancat un sfert dintr-o punga de chips-uri, de obicei asa mananc. Si cand am ajuns acasa nu mai imi era foame.
Pe la ora 22:30 am mancat un sandwich, nu ca imi era foame, dar am zis sa adorm cu burta goala.
Stiti cum as putea sa mananc mai mult? Si daca vrea cineva sa imi faca si mie cineva o dieta sa ma mai ingras? Evident ca o sa fac sport( nu sala ca as vrea sa ma mai inalt, macar 1.80 sad )sa nu fac burta sau altceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai 1.76 -1.77 normal trebuie sa ai 66- 67 de kg.
Poti sa incepi sa mananci mai mult de dimineata si pranz si mai putin seara. Dimineata trebuie sa mananci cel mai mult.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cu sandwich-uri vrei tu sa pui pe tine? Sala nu vrei sa faci ca vrei sa atingi o anumita inaltime laughing). Acel 1.80 il vei atinge daca gena ta este de 1.80, poti depasi 1.80 sau poti sa nu mai cresti deloc. Sala nu afecteaza inaltimea, din contra sportul plus odihna plus o alimentatie adecvata ajuta la dezvoltarea organismului. Alea 2 sandwich-uri, fursecurile si sfertul de chipsuri insumeaza MAXIM 1.5k calorii, tinand cont ca un om sedentar ar avea nevoie de 2k de calorii pe zi (bine fiecare om e diferit), dar tinand cont ca tu vrei sa pui pe tine ti-as recomanda o alimentatie de 2500 calorii de inceput plus sport. In functie cat de repede/greu pui pe tine maresti numarul de calorii consumate. Ai grija si la odihna. Daca nu poti manaca mult/cantitativ la masa atunci poți sa-ti imparti mancarea in mai multe portii. Gen 6-8 mese micute pe zi. Poti creste in greutate si cu o masa pe zi( asta daca poti sa iti iei toti macronutrientii si micronutrientii de care ai nevoie pe parcursul zilei doar dintr-o masa). Am spus asta ca sa înțelegi ca nu conteaza nr meselor, conteaza totalul pe care-l consumi pe parcursul zilei.

| Ionut621 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cum vrei sa mananc mai mult daca eu nu pot? Si fac sport. Fac fotbal, alerg in fiecare dimineata, cand am antrenamente alerg cu ghiozdanu cu echipament pana la stadion, iar cand nu am alerg 30-40 de minute depinde de timpul pe care il am. Eu vreau sa ma mai ingras sa devin mai solid, ca sa nu ma mai dea niciun fraier jos in timp ce alerg, chiar daca sunt destul de solid.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ionut621):

Fotbalul si alergatul inseamna calorii arse, tu n-ai nevoie de asa ceva. Nu poti sa mananci... daca ar fi asa usor ai vedea pe strada doar super-mani si femei fit. Daca vrei ceva cu adevarat vei face sacrificii, daca-l iei pe nu pot in brate ramai unde esti si nu-ti mai dori nimic. Uita-te pe eticheta alimentelor, cauta pe net lista cu valori nutritionale ale alimentelor, fa-ti o idee cam ce inseamna o alimentatie de 2500 calorii (care chiar nu e cine stie ce). Ai nevoie de carbohidrati (paste,orez,cartofi,mazare etc) proteine (carnuri,lactate,oua, fasole, caju, linte), grasimi (unt, nuci etc ). Cand mananci nu te limita doar la un singur aliment sau fel de mâncare, combina cat mai multe ca sa ai de unde "numara" calorii. Pe primul loc trebuiesc carbohidratii urmati de proteine si grasimi, fara carbo nu pui pe tine. SINGURA solutie sa pui pe tine este MANCATUL. Poti incerca si un complex de vitamine. Pofta vine manancand, era o vorba. Daca-ti pui organismul la treaba iti va cere singur mancare, vei observa ca vei incepe sa mananci mai mult. Lasa alergatul si fotbalul sau cel putin rarestele, adica daca vrei o cariera din asta. e alegerea ta. Tu alegi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mai baieti, cand o sa intelegeti voi ca greutatea depinde SI DE varsta? Ai sa te ingrasi, nu te teme. Si ai sa ne intrebi ce exercitii sa faci ca sa dai burta jos.

| AlexCristi97 a răspuns:

Tinand cont ca nu poti sa mananci mai mult, ai putea incerca cu suplimente gen whey care este un supliment de proteine extras din lapte (zer) deci e natural. Incearca sa mananci migdale, nuci, caju pentru un extra de lipide sanatoase. Carbohidrati oricine mananca destui ca sunt peste tot laughing mai ales in prostiile gen sucuri si chipsuri (oricum evita astea, mananca fructe si legume).
Era important sa spui si varsta dar daca ai peste 16 ani poti face sala ca nu iti afecteaza crestere daca faci corect.
Comentariul meu e in aditie la ce a spus DovleacTurbat, cu care sunt de acord cu ce zice.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexCristi97):

De regula suplimentele se folosesc in functie de alimentatia fiecaruia. O recomandare TEORETIC corecta ar fi un gainer care aduce un surplus caloric, dar la fel cum ai spus si tu carbohidratii se gasesc la fiecare colt de strada asta nu înseamnă totusi sa manancam orice, ar fi de preferabil zen-ul spus de tine.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Mersi de sustinere. Tinand cont ca tu esti mult mai in tema decat mine, un gainer contine chestii naturale sau si chestii care sa stimuleze cresterea muschilor? Eu tot ce am luat suplimente au fost chestii pe baza de ceai verde, cafea si proteina izolata pentru ca in astea am incredere si consider ca sunt naturale.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexCristi97):

Depinde si de producator, dar sunt destule suplimente care contin de exemplu indulctior artificial cancerigen numit ASPARTAM. Mai exista si Sucraloza, guma xantan (da
ca nu-i gresesc numele). Fereste-te de aspartam, cauta Stevie. Atat geiner-ul cat si concentratul/izolatul proteic, creatina, bcaa-ul, pre-workout-uri etc sunt Suplimente Naturale. Mai nou am vazut "suplimente numite boostere de testosteron care sunt niste tampenii. Singura cale prin care aducem un adaos de testosteron (ca asta cica fac boosterele astea) sunt anabolizantele adica steroizii, dar asta e alta mancare de peste. Ne putem ridica nivelul de testosteron consumand un minim 60-80g grasimi.

| Ionut621 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Am 15 si totusi daca as avea peste 16 tot nu as face sala. Nu vreau muschi, patratele sau mai stiu eu ce. Vreau sa ma simt bine nu sa stau toata ziua tragand de fiare si pierzand timpul prin toate aparatele de forta. Poate pe viitor dupa 18 cand ma dezvolt complet, atunci da.
DovleacTurbat da vreau sa continui cu fotbalul, antrenorul spune ca ma descurc bine, duc un meci de 90 minute lejer, si deja m-am asezat la primul 11 al echipei, dar as vrea sa merg la Chindia Targoviste(prima data vreau sa termin clasa a 8a si sa iau capacitatea), cunosc antrenorul si imi gasesc locul si acolo, avand prieteni multi acolo si dupa poate liga 1 sau direct spre vest, evident nu o sa stau toata cariera mea sa o prapadesc in Romania cu Gigi sau cu viitorul prapad din Romania.
Si mie imi trebuie mult alergat, fiind jucator de banda unde trebuie sa alerg cel mai mult dintre toti si trebuie sa rezist cel mai mult dintre toti. Oricine, care face sport elimina calorii, nu o-i sta toata ziua in casa mancand de la Fast Food si jucandu-ma la PC.
Mersi tuturor de sfaturi, o sa incerc sa mananc mai mult, dar eu nu suport grasimea mai ales din carne de porc, oaie(doar pastrama), mai ales supe, bine unele gen de pui sau perisoare sunt ok, dar cele de porc, vaca, oaie sau cine stie ce specimen mai exista. Mananc multe paste, tata fiind italian, mama face aproape toata saptamana paste(cand are timp).
O sa incerc sa iau si niste vitamine, dar eu dimineata nu pot manca ca ma trezesc cu gura uscata si dupa ora 10 numai are rost, eu plecand la scoala la 13:00, ciugulesc ceva si ma imbrac si plec..si o sa ii spun si lui tata poate stie el ceva sa ma ajute, daca nu o sa ma duc la un nutrionist sa imi zica un program de mese si sa imi spuna si de treaba cu alergatul happy

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ionut621):

Pustiule n-ai mentionat si tu varsta... si eu mai fraier nu te-am intrebat. Ce pot spune. esti prea înalt pentru 14-15 ani, iar cu greutatea las-o asa, esti prea mic ca sa ai nu stiu cate kilograme, esti mai slabut datorita faptului ca esti inalt. Continua cu fotbalul sa ajungi mare happy Succes.

| Ionut621 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu sunt inalt pentru varsta mea. Am un prieten la 12 ani are 1.80 :/ bine cred ca are problema aia cu gigantinism..merge cam handicapat si alearga zici ca are bete inloc de picioare, dar nu sunt inalt pentru varsta mea. Si de ce sa nu fiu bine proportionat de mic. Ai auzit de Razvan Marin? El cum a facut? La 15 ani avea 1.74-75 si 60kg... Taica-su avea la 1.67-1.69 cand a inceput 64 kg..si da imi place ce face Razvan si ce a facut legenda.
Si mersi happy

| Sorinx a răspuns:

Nu inteleg logica.Astia grasii vor sa slabeasca si astia slabi sa se ingrase laughing Stai ma asa cum esti.

| Alex2904 a răspuns:

Multi dintre cei care au comentat ti-au zis numai prostii.
1. Sala poate afecta cresterea in inaltime intr-o oarecare masura. Depinde ce exercitii faci. Daca te duci la sala nu fa genoflexiuni cu haltera in spate sau la presa. Cel mai bine vorbesti cu cineva care se pricepe.
2. Nu cred ca ai nevoie de 2500 de calorii, e mult prea mult mai ales ca ai 16 ani. Si degeaba mananci multi carbohidrati, de ingrasat te ingrasi usor daca mananci la fastfood, dar tine cont ca trebuie sa mananci sanatos.
Iti recomand sa manaci cat mai multe fructe si legume. Si tine minte ca este important si geneticul pe care il ai. Unii oameni sunt slabi pentru ca asa e geneticul lor.
Daca vrei mai multe detalii legate de un stil de viata sanatos uita-te pe canalul de Youtube a lui Coste Vlad.
Un sfat, nu crede tot ce spun oamenii. Pe internet toti se cred mari specialisti. Documenteaza-te si singur, e posibil ca ceea ce ti-am zis sa nu fie adevarat...sau poate e. Cel mai bine e sa te informezi singur din mai multe surse.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alex2904):

1. Ca genuflexiunile sa afecteze ar trebui sa folosesti greutati peste limitele tale, iar prin afectat inseamna probleme cu coloana nicidecum sa afecteze inaltimea. Inaltimea este o informatie genetica, nu are legatura cu ceea ce spui tu. 2. Partea cu caloriile poate ai dreptate n-am stiut ce varsta are. Spui ca "degeaba mananci multi carbo ca te poti ingrasa usor daca mananci fastfood, dar tinand cont ca trebuie sa mananci sanatos trebuie sa mananci fructe" Serios ma? Iti poti lua necesarul de carbo din fructe si legume? Sa mai vorbim si de carbohidratii complexi? Ai ales sa faci publicitate celui mai fals sa nu zic prost "personal trainer". A fost sau poate mai e (nu-l urmaresc) in conducerea unei "firme" de suplimente care erau niste porcarii pline de aspartam si se crede mare culturist. Prietene eu nu sunt antrenor personal, n-am treaba cu lumea fitnesului, culturismului, dar oricand si la orice ora iti dau si tie si pampalaului aluia de ii faci reclama lectii de Alimentatie si Antrenament laughing. Inca astept studiile din urma carora ai aflat tu ca sala opreste cresterea in inaltime. Te salut.

| Ionut621 a răspuns (pentru Alex2904):

M-am gandit si eu de genetic, tata e slab tot ca mine 1.73-1.75 si 52-55 kilograme..Mama are 1.61 si 42-43 de kilograme. Si din aceea problema nu ma duc la sala happy

| Alex2904 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cei de la PowerTech nu folosesc aspartam ci stevie. Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca Vlad Coste este un trainer prost, dar in fine. Si nu faceam reclama nimanui. Pe canalul sau are videoclipuri educative, doar voiam sa-i dau o mana de ajutor.

| Teodora54 a răspuns:

Mănâncă mâncare calumea! Zi mamei tale sa-ti faca ciorba, macar o friptura! Cu sandwich-uri n-ai sa tr ingrasi.