| AlexGiorghici a întrebat:

Salut! Am 15 ani anul asta fac 16. Eu am 162 ca inaltime si nu cred ca mi-a venit pubertatea deoarece am o mustacioara mica si putin par la subrat(bine si acolo jos am par). Tatal meu are 188 si mama 160. Nu inteleg cand o sa imi vina si mie pubertatea si cand o sa cresc mai inalt. Stiu ca pe la varsta asta ai un an in care cresti mult, iar dupa mai cresti foarte putin. Vreau doar sa stiu cand voi creste si eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

"acum 12 ore | AlexGiorghici a întrebat:
Salut! Am 15 ani anul asta fac 16. Eu am 162 ca inaltime si nu cred ca mi-a venit pubertatea"

o WAOWOAW, si raspunsurile sunt si mai woaw...
la 15 ani AI TRECUT BINE DE PUBERTATE si ti-a venit adolescenta, vad ca nimeni nu a observat asta

in plus, ca, cunostinte generale, se pare ca de asemenea nimeni nu stie pana la ce varsta creste un baiat, fetele cresc pana la 14, dar baietii pana la 24 (da, am scris DOUA ZECI SI PATRU), si se pot inalta brusc... a fost cazul meu, pana in clasa a 12a eram un prichindel, cand am terminat a 12a, colegi care faceau cultursm si bagau la greu hormoni de crestere, se uitau ofticosi la mine... DE JOS IN SUS, care pana atunci era numai invers

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pubertatea inseamna schimbari hormonale nu neaparat crestere in inaltime.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca semeni cu mama ta vei ca ea tu deja ai 1, 62, băietii seamana cu mama si fetele cu tata.

| scp3008 a răspuns:

Ti-a cam trecut deja perioada cresterii de care vorbesti. O sa mai cresti putin dar nu mult, nu vei depasi 170cm

| protozoidzZOOM a răspuns:

E absolut normal ceea ce ti se întâmplă, fiecare organism e diferit!
Un tânăr poate începe pubertatea mai rapid față de altul, poate avea par facial mai mare și mai des fata de o persoana ce are acceasi vârstă ca și el.
Nu te îngrijora cu înălțimea, probabil o mostenesti pe mama ta, sau "te arunci pe neam" cum e vorba din bătrâni, insa ideea e ca sistemul osos se dezvolta pana la varsta de 18-20 de ani, atunci se osifica complet, deci mai ai o speranță happy