| PaulRaduuu a întrebat:

Salut, sunt baiat, am in jur de 1 83 si 68 de kg ( sunt slabut ). As vrea sa ma ingras deoarece sunt prea slab. Si as vrea sa fac acest lucru repede. Fac sport ( baschet ) in fiecare seara cate o ora - doua. Ma puteti ajuta cu sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LauBau a răspuns:

Nu este bine sa te "ingrasi", poate vrei sa pui masa musculara.

Trebuie sa manainci alimente bogate in proteine si carbohidrati. Uita-te pe etichete la continutul alimentelor.
Poti manca:
- Cca. 4-5 oua prajite(cu putin ulei), desi recomand sa le fierbi.
- Ton din conserve, cauta ton cu nivel scazut de grasimi.
- Bea 1L de lapte zilnic, cu 1, 5% grasimi sau 0, 1% grasimi.
- Branza cu nivel scazut de grasimi, de obicei urda e buna.
- Piept de pui, daca il prajesti, prajeste-l in ulei putin.
- Piept de curcan, la fel ca pieptul de pui.
- Fasole la conserva, cu nivel scazut de grasimi.
- Cartofi, orez, cereale, paine neagra pentru carbohidrati.
- Mere, pentru energie.
- Banane, pentru a accelera sinteza musculara.
- Legune, pentru asigrare vitaminelor, recomand broccoli.
Si multe alte alimente, cand esti in supermarket uita-te pe alimente daca au multe proteine si grasimi putine ia-le (nu conteaza carbohidratii).

Du-te la sala, baschetul nu este suficient. Iti lucrezi doar picioarele, iar baschetul este mai mult un sport cardio, adica pentru slabit si pentru cresterea rezistentei mai ales daca faci o ora-doua.
Lucreaza la toate aparatele si cu toate greutatile, trebuie sa iti faci un regiment de antrenare. Asigura-te ca lucrezi toate grupele musculare. Poti sa mergi o zi da una nu, pentru refacerea musculaturi.

Asugurate ca mananci mult, ti-am calculat necesarul caloric(asumand ca ai 18 ani) si trebuie sa mananci aproximativ 3500 Calori/Zi. Te poti uita pe spatele produselor si sa calculezi cate calori mananci cu ajutorul unui cantar culinar.
Ex: Pe eticheta scrie 100g contine:...200 kcal...
Tu mananci 50g asta inseamca ca mananci 100 kcal.

Ca atata am de zis, daca vrei sa te mai ajut da-mi un mesaj pe TPU.
Ma terminat un liceu cu program sportiv, de aceea stiu atatea lucruri despre nutritie. Obisnuiam sa mergem cu profesorul de atletism la supermarket sa ne arate ca putem manca ca a ajunge mare ca el. Profu nostru era gigant 1.80 si 120Kg de muschi.

Tu nu trebuie sa devi ca el, te opresti cand esti multumit. Dar tine minte ca ia mult timp pentru a ajunge la rezultatul dorit.
Degeaba respecti tot ce ti-am zis mai sus, daca peste doua saptamani iti pierzi motivatia si te lasi.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu mai fă sport și du-te la KFC.

| aXy99 a răspuns:

Mi se pare ca esti grasut rolling on the floor
Eu la 1, 87 si 68kg as vrea sa dau jos vreo 2 kg de grasime happy
Du-te si tu la sala, mananca mai multe, dar vorba celorlalti, nu fastfood, ci mancare sanatoasa. Incearca sa ai 5 mese, in loc de 3, dar nu la fel de consistente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca multi carbohidrati si grasimi, dar nu in exces deoarece daca mananci extrem de multi vei ajunge obez. Slabirea si ingrasarea sunt procese compleze, care dureaza destul de mult, nu le poti face intr-o clipita. Nu incerca sa mananci Fast Food si dulciuri toata ziua deoarece vei fi foarte nesanatos, vei ajunge la spital si, din nou, te vei ingrasa. Bafta!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna,lasa baschetul, ca slabesti si mai mult, mananca, desi nu poti excesiv.Multa sanatate!

| DaCumSaNu a răspuns:

Sa nu te duci la kfc =)
Te poti duce la sala. Daca te vei ingrasa rapid, o sa ai parte de grasime si n-ai sa te bucuri de colacelul format pe abdomen. Dezvoltati masa musculara. Desigur, nu poti face asta chiar repede, dar punand grasime pe tine o sa arati inestetic. Mananca alimente ce contin multe proteine, ia-ti si suplimente daca e nevoie, mananca batoane cu karnitina, dar sa te duci la sala. Baschetul nu-ti lucreaza foarte mult muschii, nu in modul in care acestia sa se dezvolte si tu astfel sa-ti cresti greutatea.

| ChristianKalman a răspuns:

Salut! Am avut problema cu îngrășatul și eu când aveam 16-17 ani dar m-am apucat de înot și am schimbat complet stilul alimentar, în sensul că mâncam doar mâncare sănătoasă însă în cantități mari. De asemenea, mergeam foarte mult cu bicicleta astfel încât să îmi crească masa musculară în mod egal atât în partea superioară, cât și în partea inferioară a corpului. Sănătate!