| TipulAnonim a întrebat:

Salut,am 15 ani si am cearcane foarte mari si se vede foarte urat sub ochi. Sm fumat 8 luni, dar m-am lasat de 2 zile. Tatal meu are cearcane. cum pot sa scap de ele? va rog ajutati-ma happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti incerca o crema destinata problemei pe care o ai (se gasesc in farmacii o multime de astfel de produse). De asemenea, gasesti o serie de remedii naturiste aici: http://www.i-medic.ro/

| pietrean a răspuns:

Cearcanele,apra de obicei la persoanle foarte obosite,somn insuficient,stresate,care au un program haotic,dar si ereditatea poate fi de vina,alergiile,varsta inaintatasi medicamentele vasodilatoare(nu este cazul tau),alimentatia inadecvata,raceala,sinuzita, diferite boli endocrine. Iata cate cauze, pot duce la aparitia cearcanelor.
Si fumatul poate fi o cauza, deoarece introduci in organism produse toxice, care iti afecteaza metabolismul, somnul.Este de laudat ca ai renuntat!
de scapat,nu poti scapa cu o pastila,sau daca te speli pe fata! Vezi din tot ce am scris, ce ai ai facut ca sa-ti apara si dupa o perioada mult mai lunga, dupa ce organismul isi revine, se odihneste si se detoxifiaza, o sa vezi ca o sa-ti dispara acea vineteala de sub ochi.Invata acum,cand esti tanar,sa-ti faci un mod de a trai sanatos,pentru a nu avea de suferit mai tarziu!
Mai poti pune compresii cu infuzie de ceai verde,de patrunjel, de musetel, dar toate astea sunt asa ca o "frectie la un picior de lemn".
Detalii, mai gasesti pe Google, dupa cuvintele cearcane+cauze+tratamente

| miTzuliK93 a răspuns:

Tatal tau are cearcane - deci si ereditatea are un cuvant de spus aici. Tigarile + alte vicii doar le-au accentuat.

Ai putea sa incerci sa iti faci un program de dormit pe o perioada mai lunga: 9 ore pe noapte fix. No more or less. Te culci la ora x si te trezesti la ora x-3. Mai stiam si ceva cu felii de castraveti pe ochi dar nu ma pronunt, ca nu stiu chiar sigur.