| marian3938i3 a întrebat:

Salut, am 15 ani si de 2 ani ma prostesc cu tigari, dar in ultimul timp am inceput sa fumez mai des, intr o seara am avut un fel de atac de panica unde am simtit ca ma sufoc, am fost la spital mi au facut tot felul de analize, fara radiografie iar doctorul mi-a spus ca nu am calciu. De vand am inceput sa iau pastilele pe care mi le-a prescris am inceput sa ma simt putin mai bine insa am o stare foarte nasoala. Simt ca traiesc un vis, am sensatia ca nu pot sa ma concentrez si imi este foarte frica sa nu am ceva la plamani dat fiind faptul ca de cand fumez mai des ( un pachet la doua zile) au inceput sa apara toate astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai putea incepe sa renunti la fumat, am facut-o si eu dupa 12 ai de fumat 1 pachet pe zi
Atacurile de panica sunt ceva de natura psihica, la fel si starile pe care le ai ca nu stii uneori daca este vis sau realitate.
Nu sunt neaparat de la tigari, dar nu subestima nici nocivitatea fumului care are indirect legaturi cu creierul!
Daca nu ti-ai dat seama cum, cand ai fumat primele tigari in viata ta parca ai avut o usoara amorteala si ameteala nu? asa am avut cam toti fumatorii cand am fumat prima tigarawinking
Trebuie sa te vada un medic neurolog si daca acesta indica se poate merge apoi la un medic psihiatru.
Sanatate multa!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"am fost la spital mi au facut tot felul de analize...imi este foarte frica sa nu am ceva la plamani "

1 ori mai faci analize și afli
2 ori bagi 2 pachete pe zi, ca să fii sigur că (o să) ai
3 mai ai timp incă să... (oare să ce?)