| Claude1090 a întrebat:

Am o problemă in legătură cu un medicament prescris de medicul pshiolog pentru atacuri de panică...
Mi-a dat Sterlift de 50 mg 1/2dim și seara...am inceput de pe 15 ian
De atunci nu stiu mi-sau activat niste simptome ciudate pe care nu le aveam gen Stare de leșin,mi-se imoaie picioarele am insomnii, imi e greață, nu mai am poftă de mâncare,is amețit,simt că mă sufoc... oare o fii de la pastilele acestea? Adică menționez că avem simptome de genu inainte dar mai slabe, acum de pe 15 imi e mai rău.mă ia si cu atac de panică.imi e frică oare să intrerup medicamentația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este de la medicatie. Continuă ca nu patesti nimic. Vor disparea în timp. Ai incredere in medicul tau!
Apropo, este psihiatru nu psiholog!

| Claude1090 explică (pentru Donsavas):

Fix dupa ce am luat medicamentul m-a facut să imi fie rău și acum...nu stiu ce pot face...am stare de lesin de ameteală de rău.

| RoCkKiD a răspuns:

Este probabil un psihiatru care are si formare in terapie.

In alta ordine de idei medicatia pentru afectiunile psihice are tot felul de efecte adverse care sau se amelioreaza dupa un timp (dupa ce organismul tau se invata cu ele) sau trebuie schimbate.

Daca efectele adverse sunt atat de puternice cum zici iti sugerez sa le intrerupi si sa mergi de urgenta la medicul care ti le-a dat ca sa ti le inlocuiasca cu altele. De multe ori exista mai multe medicamente pentru aceiasi chestie si trebuie doar sa le gaseasca pe cele cu care te potrivesti mai bine.

| Claude1090 explică (pentru RoCkKiD):

Sunt programat pe 27 să mă duc la el...o să ii spun..si trebuie să fac niste analize...
Acele atacuri de panică.m-au adus in situația asta. poate si inima..de la care mi-a fost rău.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Psihologul nu da pastile. Nu le întrerupe de capul tau, spune.i medicului. Am mai auzit de astfel de cazuri, explicația era datorita organismului mai încăpățânat, accepta mai greu medicamentele. Dar la fel de bine, poate, doza e greșită sau pur si simplu nu sunt pentru tine, aceste pastile.

| Claude1090 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu știu el este doctor specialist psiholog..si așa mi-a dat el un fel de rețetă ideea e că brusc mă țin simptomele astea la pat de 2 zile. odată ce abia imi trebuie useră cele vechi..nu imi explic..de ce imi e așa rău

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Claude1090):

Da? Posibil. Idee e ca si eu am mai auzit de oameni care nu se ridicau cate o saptamana din pat, datorita răului, dar după ce organismul accepta medicatia își reveneau. Acum; nu stiu. Poate medicamentele nu.s pentru tine, poate dozaju e mare, se începe cu sferturi de pastile si se termina tot cu sferturi. Sau poate ca esti printre ghinionistii al cărui organism e mai încăpățânat. Pentru liniștea ta, discuta cu el. Mai cere si alte păreri. Poate sa fie, inclusiv în capul tau. Adică, na, eu personal, cand am ajuns prima oară pe mana psihiatrului, m.am "afundat" si mai tare in simptome, deoarece mi-era greu sa accept ca la 20 de ani, stăteam pe tranchilizante si fel si fel de medicamente cu serotonina, altele care "imi pacaleau" creierul, la început, din 24 de ore, 13-15 le petreceam inconștient. După vreo săptămână, organismul s-a obisnuit cu ele.
Ce zici? Sigur nu "te afunzi" si tu?
Discuta si cu medicul.

| Claude1090 explică (pentru BuLaNNNeL):

Deci efectiv respir greu...am o stare așa zici vegetataivă cu stari de leșin, is amețit, iti țiuie urechile intr-un fel ciudat respir greu..imi bate inima ttare am impresia că mor..si imi e frică..ideea e că nu imi vine să mănânc sau dacă o fac imi vine să scuip afară.mă dor mușchii de la umeri...eu sunt de la țară si la medic nu pot ajunge mereu ideea e că m-a programat pe 27 dar imi e teamă că leșin gen azi dimineață nu aveam așa după ce am luat Jumatatea de Sterlift a inceput
răul oare mi-o fii scăzut glicemia?
Sau o vitamină de am stările astea bruști

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Claude1090):

Ai si câteva semne ale unui atac de panică. Posibil sa accepte mai greu organismul sau sa nu.ti priasca. Sună-l pe medic sau te duci peste el, viata e mai importantă.

| Claude1090 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da fix asta voi face...ideea e că simptomele astea brusc au apărut de la porcăria asta de Sterlift ideea e că cum sunt, eu adolescent nu ar trebui să imi de-a un medicament așa puternic chiar el spunea că o să aibă reacții adverse oricum mi-a mai dat și Bromazepam dar din ăla incă nu am luat

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Claude1090):

Am avut si eu bromazepam, e sedativ parcă, chiar din clasa tranchilizantelor? laughing sau confund?
Luptă sa.ti revi, în funcție de ce diagnostic ai. Înfruntă tot. Medicamentele nu vor face minuni. Sună-l sau chiar du.te peste el, dar as sugera sa nu intri in panica caci vei accentua simptomele.
Trist, din ce in ce mai tineri cu probleme din ce in ce mai grave.

| Claude1090 explică (pentru BuLaNNNeL):

Asta e incerc și eu ce pot..intru peste el cumva. odată ce din cauza pastilelor lui imi e rău mai tare.

| Swae a răspuns:

Medicamentele prescrise de psihiatru au tot felul de efecte adverse. Scapi de o problema si iti apare alta, sunt contra lor.
Sper sa iti revii.