| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani și sunt în clasa a 9 a. Sunt foarte mică de statură am 1, 49-50 și vreo 39 de kg. Ma mai ajuta pantofii și adidașii cu talpă înaltă. Am început sa fac exerciții de inaltare dar ce sa fac ca sa mai cresc în greutate și sa ma dezvolt? Arăt de 12 ani și mulți spun asta, am încercat sa mă machiez ca să par mai matură dar fără nici un rezultat. Ce sa fac? Am fost pe la doctori și unii au spus ca e posibil sa mai cresc iar alții ca să-mi dea pastile/injecții. Problema e ca am auzit ca pot apărea efecte secundare de la acele medicamente. Colegele mele arată foarte bine pe când eu par o fetiță. Mi-e rușine, toate sunt băgate în seamă mai puțin eu. Mulți își bat joc de inalățimea mea și de felul în care arăt și chiar m-am săturat. Tot felul de glume nașpa și ma simt aiurea. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LiliLiliLili123 a răspuns:

Ai putea incerca un sport, cum ar fi inot, volei, baschet.
Eu una nu as incerca niciun fel de medicamente.

| Kairaa a răspuns (pentru LiliLiliLili123):

Am făcut înot în fiecare vară și m-am înălțat puțin.