| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 15 ani. Voi fi supus unui RMN cu substanta de contrast, sunt super panicat, care ar putea fi riscurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai fii panicat cand nu te doare nimic, nu ti se intampla nimic si nu este nici un risc?
Trebuie doar sa stai nemiscat, asa cum iti spune medicul cand te baga in acel tub.

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru Violleta2022):

Datorita substanței de contrast

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Au antidot acolo si daca faci reactie alergica in 2 secudne sunt langa tine.
Sansele sa fii alergic sunt 1 la un milion, deci aproape inexistente pentru tine.

Esti alergic la seafood (crabi, octopusi, calamari)?
Nu cred ca ai mancat tu atata seafood incat sa fii alergic, fiindca subtanta de contrast da reactie doar la aceste produse de mancare.
Stiu aasta din propria-mi experinta cu RMN, trecand de cel putin 7-8 ori in viata mea.

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și care ar fi motivul pentru care vad persoane care mor datorita substanței de contrast? :/

| Anonimul151 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu fii panicat pentru asta. Nu vei păți nimic. Din păcate nu se poate sa faci test de alergie la aceasta substanță, însă șansele sa fii alergic sunt foarte mici. Cazurile sunt extrem de rare.

Va trebui doar sa stai în acel tub nemișcat, și atât. Doar că sunetele acelea îți vor testa nervii din corp si puțin te vei și mișca. Crede-mă.

Nu vreau sa te descurajez însă o sa iti dau link de la un video cu sunetele.

Nu prea exista RMN uri fără sunete. Majoritatea au sunetele acestea, pentru că sunt foarte performante.

Link : https://youtu.be/DOjALmwaJ1Q

Dacă vrei te uiți dacă nu, nu. Cum vrei tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu moare nimic de la substanta de contract!
Se poate face alergie, dar ei stiu asta si au antidotul acolo!
Am trecut prin asa ceva de 7-8 ori si desii sunt usor alergica la seafood si am spus asta, nu am patit absolut nimic.
Tu care nu ai mancat niciodata crabi si alte veitati de mare nu ai cum sa ai o asemenea alergie, asta este clar.

| mi25 a răspuns:

Si eu am facut si nu am nimic.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu trebuie să fii panicat. După aproximativ 15 minute, după ce te baga în acel aparat. Doctorul va veni și îți va face o injecție intravenoasă. Nu doare. E ca și cum au fi la analize de sânge. Zic că vine după 15 minute, deoarece un RMN durează, cam 30 minute. Dar depinde la ce parte a corpului îl faci. Chestia cea mai nasoală este că sunt multe zgomote enervante: Ciocan, Mașina de spălat și multe altele. Deși iti va pune căști tot le vei auzi. După ce vei ieși de acolo, vei fi amețit din cauza zgomotelor și a soluției de contrast.

Îți recomand să nu te gândești acolo, să te gândești la alte lucruri și timpul va trece mai repede.

Dacă vrei să vezi la ce sunete mă refer, cauta pe YouTube: RMN Sound, și vei vedea.

Îți spun toate lucrurile astea, din propria experiență.

Nu ai de ce sa te temi. Va trece.

Succes!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nepotele, nu ti-am mai spus eu acum cateva zile sa stai calm ca nu patesti nimic? Absolut nimic, crede-ma. Nu stiu de unde iti informatiile astea alarmante... Am facut multe RMN-uri cu contrast, crede-ma, nici cea mai mica problema.

| Catalin77945 a răspuns:

Calm,o sa supravietuiesti, nu patesti nimic

| Supainstant a răspuns:

Nu prea sunt. Nici alergie la substanta de contrast nu ai cum sa faci la prima expunere

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru Supainstant):

Vad tot felul de cazuri la televizor care mor după substanta

| Supainstant a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Eu nu am vazut decat intr-un serial asa ceva laughing nu ti se va intampla nimic