| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am fimoza adica nu imi pot decalota complet penisul. Fimoza nu este in stare grava sau avansata. Ca si dimensiune penisul meu are 16 cm lungime iar ca si grosime nu este nici gros nici subtire. Intrebarea mea este daca in viitor pot intretine relatii sexuala(normal,anal, oral) fara sa ma operez.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ ) - deci, NU se forţează decalotarea!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează corecţie chirurgicală ( operaţie ), ci se prescriu diverse creme...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fimoza este o conditie congenitala, fiziologica, normala, naturala, prezenta la majoritatea baietilor.Fimoza dispare in mod natural spontan, prin masturbare sau contact sexual, spor la treaba sa poate esti ocupat si noi te retinemwinking

| NotToday a răspuns:

In mod normal, ar trebui sa se "rezolve" dupa primul contact sexual. Partea nasoala e ca doare putin si e foarte posibil sa curga sange... Cred ca cel mai bine ar fi sa te consulti cu un doctor chirurg...

| cobra15 a răspuns:

In general nu prea poti sa ai contact sexual, cel mai bine ar fi sa te duci la un medic bun sa te oprezi, stai linistit ca interventia se va face sub anestezie si nu vei simti nici un fel de durere