| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si penisul meu nu se decaloteaza complet. Din certetariile mele de pe net am aflat ca este fimoza. Ca si dimensiune are 16 cm lungime si ca si grosime nici groasa nici subtitre.Fimoza nu este in stare avansata pentru ca totusi daca fortez din in ce ce in mai mult se decaloteaza pana intr-un anumit punct si nu am problema la urinat.Intrebarea mea este daca pot avea contact sexual in viitor fara probleme daca folosesc un lubrifiant sau ceva sau daca pot sa folosesc o crema ceva ca sa ma tratez. Astept raspunsuriile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psycho771 a răspuns:

Cu mare placere, ma bucur ca te-ai linistit! big grin

7 răspunsuri:
| psycho771 a răspuns:

Ceea ce ai scris tu aici inseamna ca nu esti circumscris. nu-ti face griji, foarte multi barbati nu sunt si au o viata sexuala normala. nu prea are legatura cu asta. oricum, daca vrei sa fii circumscris, sa stii ca procedura este una destul de usoara. cel mai bine ar fi sa mergi la un urolog care sa-ti explice. e doar vorba de estetica. numai o tampita te-ar refuza pentru conditia asta, pentru ca nu are vreo influenta...

| godfather1997 a răspuns (pentru psycho771):

Dar ca si dimensiune pentru varsta mea este bine? influenteaza cu ceva cresterea? Mersi frumos

| psycho771 a răspuns (pentru godfather1997):

Media e pe undeva pe la 15 (in europa! chinezii o au mai mica, iar negri mai mare laughing ). nu cred ca se nasc barbati circumscrisi. sunt unii care sunt de mici asa din diferse motive, precum religioase (evreii), sau ca pur si simplu au vrut parintii. nu influenteaza cu nimic cresterea. daca acum ai 16 ani, ai sanse sa-ti mai creasca pana pe la 18-20 de ani big grin

| godfather1997 a răspuns (pentru psycho771):

Mersi m-ai mai linistit cu raspunsuriile tale. Vorba ta sa nu gasesc vreo fata care sa refuze din motivul asta dar dupa cum ai spus tu nu sunt motive sa nu o satisfaca. Mersi mult

| godfather1997 a răspuns (pentru psycho771):

M-ai citisem undeva ca ori prin masturbare ori prin contact sexual mai des se inlatura problema si se poate decalota complet dupa. E adevarat?

| godfather1997 a răspuns (pentru psycho771):

Si m-ai am o intrebare pentru tine scuze daca sunt insistent dar vad ca tu esti in masura sa imi raspunzi la intrebarile mele. Cam care ar fi dimensiunea potrivita pentru a satisface o femeie si cam cat timp dureaza partida ideala. Mersi mult

| psycho771 a răspuns (pentru godfather1997):

Cu mare placere, ma bucur ca te-ai linistit! big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de fimoză!

NU se decalotează forţat glandul deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

O eventuală cremă ( sau alt tratament ) TREBUIE recomandată de medicul specialist!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.