| User61 a întrebat:

Am 16 ani si de 4-5 luni mi-a rasarit o masea in plus in partea dreapta de jos a maxilarului, problema e ca maxilarul de jos imi ramane blocat/paralizat daca stau cu capul intr-o parte si incerc sa-mi misc gura sau daca o deschid mai tare si o misc de la dreapta la stanga se aude un zgomot ciudat, credeti ca trebuie sa mi-o scot? Problema asta ma streseaza de mai bine de 3 luni...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acel dinte apasa nervul principal din maxilar.
Nu este problema usoara, dar trebuie scos.
Te sfatuiesc sa mergi la un dentist cu experienta mare, chiar la o clinica maxilo-faciala sa-ti rezolve problema, fiindca e risc mare sa se vatameze acel nerv si sa nu mai poti manca sau chiar vorbi, sa ramane maxilarul fara simt sau cu durere mare!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Normal ca trebuie scoasa,, aia e maseaua aia de minte cum zic oamenii.Aia nu are nici un rol, ba nici aia prima, adica aia dinaintea ei, nici aia nu o folosesti cand maninci.Dar daca e acolo se lasa.
Dantura permanenta la om are 32 de dinti, dar din asta numai 28 sunt folositi, ultimele 4 din spate de tot aproape mai deloc.In cazul in care iti pierzi una din cele 4 dentistu nu iti mai recoamanda sa pui alta,adica bani irositi.
Asta asa ca o paranteze.
Ce ti-a aparut tie acum apar de regula la majoritatea oamenilor dar nu la toti,acel dinte aparut te deranjeaza, este ceva o fosila vie laughing probabil de cand aveam altfel capu, gura, alta anatomie, deci alea de regula se scot.
La tine trebuie scoasa obligatoriu, pentru ca te deranjeaza rau de tot.Mergi la dentist, te rezolva ala imediat, bani sa ai laughing

| SkyPilot a răspuns:

Mergi la dentist, acolo vei cunoaste opinia unui profesionist.
Preferi ca adolescentii intre 12 si 18 ani care formeaza majoritatea userilor acestui site sa votam ce sa faci cu maseaua ta?