| Loadout a întrebat:

Salut, am 16 ani si fumez de 2 ani stiu ca nu e bine dar n-am cei face e unul dintre motivele pentru care mai ies afara. altfel ma plictisesc rau. dela o vreme au inceput sa ma doara plamani. misa mai intamplat de multe ori. anul trecut sau lunile trecute... uneori mise intampla cand rad sau ceva de genu cand respir simt o durere mica. nu ma dor tare doar ca e o durere destul de insuportabila ce tine vreo 10 minute. sau 15. tin sa zic ca schimb tigarile foarte dez. azi fumez un kent maine malboro iar poimaine pall mall iar unele tigari nu le-am mai fumat de luni intregi. oare asta o fii motivul din care ma dor?

Vreau si eu un raspuns concret. multumesc funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Salu134 a răspuns:

Lasate de fumat.Mai ales ca ai inceput sa fumezi de la doar 14 ani, la varsta asta erai in crestere.Nu iti spun concret, dar la unii care incep sa fumeze de la 12-15 ani se pot intimpla mici mutatii.Du-te la control.

| Loadout explică:

Am uitat sa precizez ca recent m-am pus sa fumez o zii intreaga dintr-o tigara electronica foarte tare. niciodata nu mai fumasem din ea dar am primit-o dela un prieten si toata ziua am tras din ea... cred ca de atunci au inceput sa ma doara plamani pentru ca nu cred ca mia picat prea bine ca tot tuseam.

| Loadout explică:

Mi-am dat seama care e problema. Eu m-am apucat de sala si misa deformat cutia toracica si de aceea. Multumesc oricum pentru raspunsuri

| esterutzaaaaaa a răspuns:

Cu siguranta mu te dor finca le schimbi cum scrie si pe paket fumul din tigara pe care tl inhalezi si il tragi in piept fumul ramane in tine si ajunfe la organe (la ficat) si imagineazati niste plamani plini de fum apropo ( de la schimbul de tigari se lasa doar cu o dusa deasa seaca ) ti-as recomanda sa incerci sa le lasi daca vrei sa apuci macar frumoasa varsta de 20 de ani BAFTA: **