| SoccerJocker a întrebat:

M-am apucat de fumat din vacanta de vara 2012 cu tigari foarte usoare, doua pe saptamana; dar de cand am inceput scoala am fumat 3-4 tigari gen pall mall, kent 8, winston.etc.Si de cateva zile simt o deranjare la plamani( Nu durere!) si dupa primele 2 ore de la fumat nu pot sa trag aerul pana la capat in mine, dar apoi imi revin.E normal fiindca sunt incepator sau deoarece fumez tigari mai tari ca la inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Acele ţigări de care zici tu, sunt ţigări uşoare.Acele dureri apar că plămâni tăi încă nu sau acomodat cu nicotina şi gudronul.Dar nu ai spus ce vârstă ai.

| Lapusneanu a răspuns (pentru onasis1961):

Plamanii nu au de ce sa se acomodeze cu nicotina. Nicotina e poate cel mai putin nociv component al fumului de tutun.

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e normal, lasa-te de ele cat mai poti, deja incepi sa ai probleme de sanatate

| cryssu2008 a răspuns:

In primul rand ai acea durere, deoarece ai inceput sa fumezi, iar palmanii incep incet incet sa ti se intoxice. In alta oridine de iede, daca inceapeai sa fumezi pe tigari "tari" acum cand fumai mai slabe era oks, dar daca ai invatat sa pe slabe si ai trecut brusc pe tari din cauza asta.

| SoccerJocker explică:

Probabil de la aceasta trecere brusca, am uitat sa mentionez ca in ultima vreme le rupeam filtrele la pall mall ca nu le mai simteam.
Am 17 ani

| SoccerJocker explică:

Din cate stiu eu din toata tigara doar gudronul provoaca cancer iar nicotina dependenta.

| SoccerJocker explică:

Rog sa-mi raspunda cineva care a fost in situatia mea dar si alte raspunsuri sunt binevenite!

| SoccerJocker explică:

La doctor nu m-as duce nici daca as stii sigur ca am cancer, vorbesc serios! Ai dreptate d4ea voi trece la tigari usoare de acum sperand ca nu voi mai sesiza vreo problema.

| SoccerJocker explică:

Multumesc akka ca m-ai nelamurit total avand in vedere faptul ca ii contrazici pe ceilalti! Stie cineva ceva sigur sau spuneti doar ceva aleatoriu?!

| SoccerJocker explică:

Tot ce stiu sigur e ca senzatia de disconfort imi trece in cateva ore, nu stiu daca e vorba de taria tigarilor sau de tigara propriu-zisa

| SoccerJocker explică:

Rawwwr sa-ti aduc la cunostiinta ca eu nu vreau sa ma las de tigari, din potriva vreau sa ajung la un pachet/zi mai tarziu :))Poate la batranete dar acum NU! Eu vreau doar sa stiu sigur daca ce simt eu e ok, normal, obisnuit la incepatori sau e viceversa!

| SoccerJocker explică:

Apropo Respect rawwwr ca te-ai lasat!

| vRawr a răspuns (pentru SoccerJocker):

Omule,eu nu ti-am "ordonat" sa te lasi,doar ti-am propus, era si de asteptat, asa ziceam si eu, ceea ce e ironic. Oricum, insanatosire grabnica!

| akka4 a răspuns:

Ce ai avut in cap cand te-ai apucat de fumat? laughing unii incearca sa le lase si altii se apuca.
Ok nu sunt eu in masura sa te judec, fiecare face ce vrea cu banii si sanatatea sa, dar vei vedea ca dupa un timp iti vei dori sa le lasi si iti va fi foarte greu.
Acum sa revenim la intrebarea ta.
Plamanii te deranjeaza din cauza ca ai inceput sa fumezi. In scurt timp iti va trece acea senzatie.
Nu este din cauza ca ai fumat tigari mai tari fata de ce fumai tu. Cand fumezi tigari mai tari la inceput, te deranjeaza doar in momentul in care tragi.

| Smiiiley a răspuns:

Naşpa că te-ai apucat de fumat.
Lasă-te happy, că nu-ţi fac bine.
E cool să fumezi, dar nu e sănătos.

| vRawr a răspuns:

Tot ce iti trebuie e vointa,nu sa afli sursa durerii,nu asta conteaza, o mare majoritate din populatie, incluzand copii, sunt fumatori, liceul meu e populat cu o enormitate de fumatori, cred ca peste 80 %, eu am reusit sincer sa ma las, am fumat 3 ani,nu e asa de greu,impuneti in cap ca pur si simplu te strici,la asta se rezuma fumatul,toata ideea de baza de la care porneste este sa ne distruga lent,ai grija copile,stiu ca nu sunt prima persoana care-ti spune asta,dar povestile pleaca de la o sursa de adevar,lasa tigarile usoare,tigarile tari, nici una nu e mai buna decat alta,difera doar aroma,doza de nicotina e aceeasi, va faceti rau, va suparati parintii, asta aduce doar lucruri rele, doar pentru o oarecum placere.Placere? Sa o poti numi asa? Din cauza tigarilor te dor plamanii,eu nu am patit-o,nu o sa rezulte nimic bun din asta, si nu iti fac morala, iti exemplific consecintele de care stiu sigur ca esti informat, mosul meu mai are putin si moare, a facut cancer la gat din pricina fumatului...Totul in viata se rezuma la tine, la persoana ta spirituala si trupeasca, daca te distrugi atat mental cat si fizic, nu se alege nimic bun din tine....Suntem in stadiul in care ne autodistrugem pas cu pas, ne ducem pana la limita absurdului ca sa ne "simtim bine" pentru o scurta perioada.

| JustOneLife a răspuns:

Daca "tragi" pana in plamani atunci poti face cancer la plamani (pentru ca a patit un prieten...). Daca "tragi"doar pana in gat (superficial :-s)poti face cancer la gat.Eu zic sa te lasi. Oricum nu stiu daca o sa citesti asta dar in fine oh go on

| d4ea a răspuns:

Sunt persoane care fac cancer in gat si la plamani si nu au pus tigare in gura.ia-ti niste tigari mai slabe.de exemplu un kent 4.treci pe parcurs la tari. dupa vreun an.e mai bine.schimba si ia-ti mai slabe si daca te mai deranjeaza du-te la un doctor.

| DeXz2010 a răspuns:

Nu prea o sa incepi sa ai probleme lasate pe nanotek virgina paie din astea slabe iti zic din propria experienta

| Ykz a răspuns:

Mda, cândva am fost şi eu la fel ca tine. În primul rând, eşti începător şi trebuia să începi cu ţigări uşoare şi să continui aşa ceva vreme.
Dacă tu fumezi 3-4 ţigări pe zi, gen Winston, Kent 8 etc, e normal. Dacă le fumezi şi repede e normal să păţeşti aşa.
Sfatul meu, este să laşi ţigările. Nu sunt deloc bune, încearcă să faci altceva numai să numai fumezi.

Baftă pe viitor! :d.

| HTD a răspuns:

Nu nu e ca fumezi tari la inceput e ca daca faci o trecere brusca de la slabe la tari e normal.