| Rux a întrebat:

Am 16 ani si sunt in vacanta de vara, ceea ce inseamna ca programul meu este putin (mai mult) dat peste cap.

Desi dorm cel putin 8 ore pe noapte, sunt mereu foarte foarte obosita. Visez mult in fiecare noapte, cateodata cate 3-4 vise lungi, pline de detalii pe care mi le amintesc in amanunt. Ma trezesc de cateva saptamani la 10 si de atunci desi ma chinui sa mai dorm macar un pic nu mai reusesc, ori ma scol din 5 in 5 minute ori incep sa visez in continuare exact de unde ramasesem.

Ce pot face? E o stare groaznica, mai ales ca imi ia vreo ora sa adorm, oricat de obosita as fii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trezeste-te mult mai repede (ti-as recomanda 6.30, dar si 8 e bine, dar in nici un caz mai tarziu). Nu mai dormi in cursul zilei, nu sta mai mult de 6 ore pe zi la PC si/sau TV, eventual in 3-4 episoade, incearca sa stai macar 6 ore pe-afara, sa faci efort fizic. Nu te culca mai tarziu de ora 23. Inainte de a te culca fa-ti un mic ritual: fa un dus cald, bea o cana de lapte cald sau ceai, citeste ceva interesant (dar nu carti de groaza) si apoi stinge lumina si dormi. Inainte de te culca cu minim o ora nu te uita la TV si nu sta la PC. Aeriseste macar o ora in camera de dormit dupa ce ai inchis televizorul sau calculatorul.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai in primul rand incerca sa nu te mai agiti mult peste zi, apoi creeaza-ti in camera o atmosfera cat mai placuta, sera fa o baie calda cu saruri parfumate si apoi un lapte cald si in pat. Nu uita sa aerisesti bine camera inainte de culcare. Nu mai bea cafea sau cola sau alte energizante si sper sa dormi mult mai bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ia de la farmacie sau de la plafar ceaiul Somn Linistit si bea 2 cani pe zi, una la culcare. Sau fa acelasi lucru cu ceai de tei.Se potriveste de minune cu ce ai tu.Citeste si ce scrie pe el si ai sa vezi.Sanatate.

| annda a răspuns:

Incearca sa bei lapte caldut inainte de somn sau ceai de tei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

Respectă-ţi ceasul intern. Organismul uman are un ritm propriu, numit ritm circadian. Oamenii au obiceiuri bine înrădăcinate, după care trăiesc, chiar şi instictiv. De aceea, mergi la culcare la aceeaşi oră şi trezeşte-te la aceeaşi oră întotdeauna. Organismul tău va învăţa asta şi se va comporta ca atare. Astfel vei adormi mai uşor şi vei reuşi să stai treaz fără să fii stresat.

Evită somnul din timpul zilei. E recomandat doar bebeluşilor şi copiilor preşcolari, care trebuie să crească şi să acumuleze energie. Tu deja ai energie, nu e nevoie să mai şi dormi pentru ea.

După ora 6 seara, evită alimentele şi băuturile care conţin cofeină sau sunt foarte condimentate. Cofeina nu te va lăsa să dormi iar aripioarele de la Kentucky îţi vor face digestia grea şi somnul agitat şi neodihnitor.

Păstrează-ţi camera in care dormi curată şi aerisită. Senzaţia de confort e una din cele mai importante senzaţii în alchimia somnului. Vei adormi foarte greu într-o cameră unde e cald, miroase a ţigări au a peşte prăjit, iar cearceafurile sunt pe lustră.

Fa exercitii fizice. Cu cateva ore înainte de a dormi, făcâteva mişcări de încălzire. Adrenalina rezultată te va încălzi o perioadă, ulterior, prin răcire, corpul simţind nevoia de somn.

Fă o baie fierbinte. Te va relaxa enorma şi iarăşi, procesul de răcire a corpului te va trage la somn.

Bea o cană de lapte cald sau ceai de tei, provoaca somnul garantat atunci cand nu poti dormi.

Mută televizorul din dormitor, pentru a scăpa de obiceiul prost de a adormi dupa o lunga motaiala in fata ecranului. Eviti sa mai trebuiasca sa te trezesti din somn ca sa il stingi. Pentru vise mai placute, citeste inainte de culcare.

Bybye si baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul dv nervos este derajat de ceva, paraziti intestinali, estrogeni in formare pentru ca sunteti adolescenta (banuiesc, am intuit bine sexul ), anemii feriprive, sunt multe cauze spuneti-mi mai multe ca sa-mi pot da seama.

| MolnarsȘtefania a răspuns:

Scrie toate visele
Când închizi ochii, nu te mai gândi la tot ce-ai făcut în ziua respectivă