| Hehehahah a întrebat:

Salut. Am 17 ani. Am fost găsit cu ficatul puțin grăsuț. Ca dulciuri chiar nu pot să renunț de tot la ele fiindca mai orice conține zahăr, dar diminuez cantitatea cât mai mult zilnic. Voiam să vă întreb dacă pot manca napolitanele, ciocolatele de la sly fara zahar sunt ok și la fel și acele ciocolate cu ambalaj verde care sunt îndulcite cu ștevia de la sweet and safe. Sunt ok? Ce alte recomandări ați mai avea? Fructe mănânc la fel destul de mult în locul dulciurilor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa-te de dulciurile cumparate, pline de E-uri si de zahar!
Consuma doar fructe si ca dulce: miere de albine!
Fa miscare cat mai multa si slabeste la greutatea normala!

| Hehehahah explică (pentru Bula):

Am 50 kg laughing. Nu e de slăbit. E doar chestia că mi-a zis doctorița la care am fost la un x ray din acela că am ficatul cam grăsuț

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu extista "ficat putin grasut" exista: ficat normal, ficat gras, ficat cirozat, cancer samd.

Hai sa nu maimutarim o boala ca nu vorbim de catelus grasut, ci de o boala destul de serioasa, provocata de transformarea ficatului bolnav, din normal in ficat gras (steatoza hepatica).

V atrebuii sa iei in serios aceasta transformare a ficatului fiindca esti mult prea tanar sa ajungi in cativa ani cu ficatul cirozat si apoi canceros.

Se impune o dieta serioasa de mancare: fara dulciuri, fara natopitane, ciocolate, fara paine, paste fainoase si pizza, fara cereale, fara sucuri, fara alcool, fara salamuri, carnati si alte carnuri procesate!

Adopta o mancare sanatoasa cu fructe proaspete si salate de cruditati, legume gatite si carne. Fructele, maxim 2 pe zi fiindca contin fructoza si afecteaza ficatul.

Probabil ca esti supraponderal sau obez, deci se impune slabitul de urgenta, fiindca atunci se "topeste" si grasime adin ficat.

| Hehehahah explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt deloc obez. Fac sport de rup. Am 55-60 kg

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hehehahah):

Ceva nu este sanatos in corpul tau, daca la numai 17 ani ai ficat gras, adica in termeni populari: steatoza hepatica.
Te sfatuiesc sa mergi la un spital specializat pe boli de ficat si sa vezi ce este rau cu ficatul tau, ca nu-i deloc normal acest lucru.

| mi25 a răspuns:

Nu asculta pe toti nepriceputii, mai ales pe aceasta femeie - Violleta - care vorbeste fara sa gandeasca.
In primul and, copiii si adolescentii, chiar si tinerii, trebuie sa consume mai multe dulciuri, decat adultii. Contribuie la crestere si dezvoltare.
In al doilea rand, diabetul are multe cauze. Conform cercetarilor, 60% din bolile de diabet se datoreaza stresului.
In al treilea rand grasimea nu se formeaza din zaharuri, ci din grasimi.
In al patrulea rand pentru adolescenti si tineri, carnea si fructele sunt obligatorii in hrana zilnica.
Ca recomandare: dulciuri ponderate si carne fara grasime. I-ati zaharurile din produse nesaturate, neprelucrate termic.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Putin grasuttttttttttt, auuuu baiatu lu mamii micccc
Bai prietene, scapa de comportamentul si vocabularul asta femeiesc, doar ai 2 oua intre picioare nu gaura ca femeile, am vazut si ca ai 50 de kg, lasa dracu ciocolatele, pune mana si mananca ton, piept de pui, curcan, pastrav, somon, branza, iaurt grecesc, mananca 3000-4000 kcal pe zi si baga sala pana vezi negru in fata ochilor si nu mai poti sa-ti misti mainile calumea, ai lipsa de testosteron, daca ti-ai face analizele probabil ar rade doctorii de tine ca ai testosteronul unei fetite de 12 ani

| TudorRebecca18 a răspuns:

Hei! O să-ți dau câteva sfaturi și sper să ții cont de ele.
1 Nu poți renunța deodată, dar cu siguranță trebuie să reduci cantitatea. Poți mânca orice, dar în cantități mici și mai rar.O vei lua treptat și ușor, ușor, cu timpul, ficatul tău va reveni la normal.
2 Încearcă uneori să înlocuiești dulciurile din supermarket cu dulciurile făcute de tine sau de mama, sora sau oricine se pricepe din familia ta. Cele făcute în casă sunt puțin mai sănătoase, au și ele zahăr, dar nu la fel de mult ca cele din supermarket.Internetul este plin de rețete de genul.
3 Controlează-te când vine vorba de zahăr, pentru că foarte ușor te poți trezi cu diabet.
Eu am 18 ani și îmi plac dulciurile, dar iau în considerare cantitatea.
Cantitatea este cea mai importantă.
4 Fructele au zahăr, și uneori aleg să mănânc o plasă plină de portocale decât orice altceva care are zahăr, cum ar fi batoane de ciocolată.
Eu aș alege fructele oricând în locul dulciurilor, nu doar că sunt gustoase, dar sunt și foarte sănătoase.
5 Eu am făcut un test o dată, am stat o săptămână fără dulciuri ca să-mi dovedesc faptul că eu pot să mă controlez, și am reușit.Am mâncat doar fructe în acea perioadă.Nu știu dacă te va ajuta tot ce am scris, dar totuși sper că o va face.
Nu uita, cantitatea mi se pare cea mai importantă, fie că e vorba de dulciuri sau orice altceva.Baftă!❤

| Hehehahah explică (pentru TudorRebecca18):

Daca mănânc 3 mere pe zi e mult? Îmi plac mult. Și chiar și așa, pe lângă fructe mai pot lua și ceva orez cu lapte etc? Am găsit prin magazine și are 9 g de zaharuri. mă gândesc că nu e chiar așa de nociv

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Hehehahah):

Poți mânca, 3 mere nu este mult. Dacă îți plac așa mult, mănâncă unul după fiecare masă. Trebuie să ai 3 mese pe zi, apoi după cam 20 de minute după ce ai terminat de mâncat, mănânci un măr.Ca o gustare după masă.Ți-am spus că poți mânca orice atâta timp cât e o cantitate mică. Poți mânca chiar și în fiecare zi ceva ce conține zahăr, dar în cantități mici și mai rar.Nu mănânci tot o dată, să zicem că ai patru batoane de ciocolată, nu le mănânci pe toate în zece minute. Mănânci azi două și mâine două.Un baton ziua și una seara. Ăsta e un exemplu.Nu uita să mai strecori și alte fructe pe lângă mere.