| bogdannel21 a întrebat:

Salut,am 17 ani, inaltimea:1.80 si greutatea 100 kg.De curand m-am apucat de sala, in primul rand sa slabesc, dar apoi sa ma definesc oarecum. Flotari nu prea pot sa fac din cauza greutatii, tractiuni nici atat. Vreau sa ajung la 80-85 kg.Alerg pe bicicleta sau banda(pe banda alerg in anumite intervaluri cam 4-5 min si apoi iar mers 3-4 minute)fac cardio cam 30-40 min pe zi si ma duc zilnic la sala.Ce antrenament imi recomandati pentru definire si desigur slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KDily a răspuns:

Să ştii că şi alimentaţia e foarte importantă. Degeaba mergi la sala zilnic si faci efort dacă alimentaţia nu e una corectă.Ai putea pentru început să renunţi la pâine şi la orice alt produs de panificaţie, la prăjeli, dulciuri şi să introduci în alimentaţia ta de zi cu zi fructe şi legume.Foarte importante sunt şi orele la care mănânci si câte mese iei.Cel mai important este să iei micul dejun pentru că acesta este responsabil de energia ta din ziua respectivă.Te-aş sfătui să mergi la un medic nutriţionist, el te poate ajuta mult mai mult decât oricine de pe acest site.Baftă! happy big grin

1 răspuns:
| Țoglă a răspuns:

Mersul pe bicicletă îi nimic.Corpul tau are nevoie de efort.Aleargă minim 30 minute pe zi.Cel mai recomandat pentru tine ar fi o oră de alergat.