| etudor a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cineva care a patit asa ceva sau care e de specialitate: Cumnata mea,pensionara, pe 9 feb 2013, dupa masa de seara la cateva ore s-a trezit din somn din cauza unor crampe abdominale care -au fost urmate de voma. Ce amancat ea, a mancat si sotul. Numai ea a avut probleme..S-a adresat medicului care i-a dat printre altele si antibiotice la 12 ore Starea de voma a persistat. I s-au facut in spital 2 zile perfuzii si voma s-a oprit I s-au facut analize care au fost bune. Externata, la numai o zi. voma a revenit.Acum e internata in spital in Bucuresti.Alte analize:barium,endoscopie, colonoscopie si urmeaza luni tomografie. In spital mananca de regimsi totusi voma continua dupa mancare la aproximativ 4 ore. A slabit aproape 10kg si e f.stresata,f.nelinistita. CE poate fi? ce trebuie sa i se faca sa nu mai vomite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi o bacterie care îți face de cap!
Se știe cu ulcer, ceva?
Vezi luni după analize ce se evidențiază.
Sănătate multă.
Pa, pa.

| etudor explică (pentru Legiuitoarea):

Candva i s-a spus ca ar avea"helico- bacter"(scuze, nu stiu cum se scrie corect aceasta denumire!) DAR, acum la Bucuresti nu i-au mai zis de acest virus sau ce e... microb...Va rog, spuneti-mi poate fi asta cauza vomei? Multumesc mult, Elena

| Azµre a răspuns (pentru etudor):

Da din câte am citit această bacterie duce la gastrită respectiv netratată duce la ulcer.
Cel mai bine se va vedea după setul de analize ce are dânsa.

| Azµre a răspuns:

Da din câte am citit această bacterie duce la gastrită respectiv netratată duce la ulcer.
Cel mai bine se va vedea după setul de analize ce are dânsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aceast microb poate duce în viitor la o viitoare gastrită, iar dacă nu tratezi gastrita, poate da în ulcer.
Să vadă luni după analize ce are.
Multă sănătate.
Te pup!

| etudor explică (pentru anonim_4396):

Nu a facut febra.Profesor univ. i-a spus ca nu-i vb de helico....si sa astepte rezultatul tomografului.

| Pinocchio a răspuns:

Nu este posibil sa fie vorba despre o infectie (toxiinfectia alimentara)?
Daca a avut si febra atunci e dubios.