| anonim_4396 a întrebat:

Cred că m-am născut să mă chinui. Povestea mea începe așa, de mic copil am fost bătut destul de crunt acasă, dar și la școală de colegi. Luam bătaie mereu. La varsta de 10 zece ani am rămas singur acasă și încercând să aprind focul cu benzină pentru că îmi era frig, am luat foc. Am ajuns la spital la un medic care nu era plastician, am făcut puroi la picior și dacă mai stăteam 3 zile îmi tăia piciorul deoarece puroiul aproape a ajuns la os. Am ajunsa la un medic plastician și după 2 operații m-a făcut bine, am rămas decât cu semne pe picior. La vârsta de 15 ani vedeam cu un ochi puțin în fum, am ajuns la un doctor, mi-a zis că am glaucom și trebuie să pun picături toată viața. Am pus picăturile seara, iar dimineața m-am trezit orb. Plângeam și eram dus numai de mână. Am fost orb aproape 2 săptămâni, urmând ca un medic venit de la București să mă facă bine într-o săptămână. Apoi am urmat liceul, acolo am avut doar 2 prietene care m-au făcut mult să sufăr. După liceu am muncit ca un sclav, mama trimițându-ma la muncă imediat după bac. Timp de 3 ani m-am chinuit cu munca urmand ca toți banii să-i investesc în pregătire pentru a intra la școala de subofițeri. Nimeni nu mi-a dat vreo șansă. După mult chin am reușit să intru la școala de subofițeri, am vrut un viitor măcar. M-am bucurat 3 zile după care am fost cu cineva să fac un gard de sârmă inghimpata, iar ăluia i-a scăpat sulul de sârmă drept pe piciorul meu. O lună m-am chinuit cu piciorul. Apoi după ce mi-a trecut, m-am dus la muncă cu un unchi vitreg 2 săptămâni și el a avut o criză de epilepsie. M-am speriat foarte tare, iar acasă am inceput să caut despre boala lui. La 2-3 zile m-a lovit o durere de cap urmând că la 2 săptămâni în care nu mai puteam de durere să fac o criză care s-au manifestat prin senzație de vomă apărută din senin, palpitații, nod în gât, amețeală puternică, o contracție puternică a mușchilor capului și o senzație de arsură pe cap și pe gât. După criză nu îmi mai simțeam membrele, tremuram tot, nu mai puteam sta în picioare, am fost dus de urgență la spital. După multe investiții și analize mi s-a spus că nu aș avea mare lucru. De atunci mă simt foarte rău în fiecare zi și am niste senzații ciudate. Mă gândesc că după ce am îndurat atâtea daca mă aleg eu și cu epilepsie deja sunt doborât de tot de viață. Am plâns mult pentru că m-am tot gândit și la boala asta până mi-am indus inconștient simptomele. Nu mă mai vad un băiat normal ci unul bolnav. Am 22 de ani și la petreceri nu prea am fost, nu consum alcool, nu fumez, nu pierd nopțile. Nu știu de ce mi se întâmplă toate astea pentru că nu am făcut rău la nimeni. Nu vreau să mă gândesc ce o să mă mai aștepte. Oare așa mi-a fost scris? Sau care o fi cauza de sufăr atât și nu mă pot să mă bucur de viață? Numai rău îmi merge. Oare care credeti că ar fi cauza?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Va veni soarele si in viata ta. Pana atunci trebuie sa accepti lucrurile de care ai parte, chiar daca nu le intelegi. Pana atunci nu stiu ce sa spun. Chiar si prietenii lui Iov au venit la el, dar timp de sapte zile nu a scos unul vreo vorba pentru ca nu stiau ce sa-i spuna.
Stiu doar ca in astfel de momente avem doua alternative: sa ne indreptam mai mult spre Dumnezeu, sau sa ne impotrivim Lui. Ce folos am avea daca am alege a doua varianta? Dar vom avea o rasplata daca o vom alege pe prima.
Biblia spune asa, si nu minte: "Este o rasplata, si nu ti se va taia nadejdea." (Proverbe.23:18) O vom putea-o crede doar daca vom pune la proba cuvintele ei.

"Dar Tu vezi; caci Tu privesti necazul si suferinta, ca sa iei in mana pricina lor. In nadejdea Ta se lasa cel nenorocit, si Tu vii in ajutor orfanului." (Psalm.10:14)
"Este vreunul printre voi in suferinta? Sa se roage! Este vreunul cu inima buna? Sa cante cantari de lauda!" (Iacov.5:13)
In spatele suferintei pot fi lucruri pe care acum nu le putem vedea. Nu trebuie sa nici sa te invinovatesti, dar nici sa invinovatesti pe cineva. Pur si simplu accepti lucrurile care vin in viata ta.
Caracterul se formeaza prin suferinta. Numai atunci cand ne merge rau putem sa vedem cum suntem cu adevarat, si putem sa ne si indreptam daca alergam la Tatal nostru ceresc dupa ajutor.
De suferinta vor avea parte toti oamenii, si nimeni nu va scapa. Si asta pentru indreptarea noastra, pentru binele nostru.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de socializare, integrare intr-un grup si suport emotional, mersul la un psiholog e un lucru foarte bun de facut

| RAY a răspuns:

Iar despre gandirea pozitiva e ca daca ai iesi afara pe ploaie fara umbrela, este o prostie, gandirea rationala trebuie sa primeze nu gandirea pozitiva sau negativa http://www.scientia.ro/......unora.html

| RAY a răspuns:

în 10 Decembrie | Nilsson a răspuns:
Nu trebuie sa fii neaparat rau ca sa suferi, Satana vrea cu orice pret sa te piarda si de aceea iti da numai suferinte ca sa te incerce si sa te faca sa iti pierzi credinta ori sa cazi intr-un pacat mare.

de ce nu scrii acolo ca totul se face cu acceptul lui dumnezeu, el da acceptul apoi satana face

| mentholinks a răspuns:

Din observatiile mele asupra lumii am ajuns la concluzia ca unora le e dat sa sufere iar altora sa nu pe diverse grade de intensitate la fel cum unii sunt frumosi iar altii urati la fel pe diferite grade. Asta e diversitatea, nu ai ce face.

| Steregoi a răspuns:

Oamenii credinciosi buni si copiii nevinovati sufera pentru ca cei necredinciosi sa nu vada calea salvarii.

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie sa fii neaparat rau ca sa suferi, Satana vrea cu orice pret sa te piarda si de aceea iti da numai suferinte ca sa te incerce si sa te faca sa iti pierzi credinta ori sa cazi intr-un pacat mare.

In Biblie spune: „Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit." (Matei 24.13).
Nimanui nu ii sunt date incercari peste puteri.

Sfatul meu e sa rezisti si sa continui scoala, am mai avut si eu greutati, nici chiar asa ca ale tale dar de la un timp viata mea a luat-o pe un curs mai favorabil si nu mai am niciun motiv de suparare.
Cred ca la un moment dat Dumnezeu ii pune capat atacurilor Satanei care ar vrea sa ii chinuie pe oameni la nesfarsit si dupa un timp ei nu mai au parte de incercari si au o viata mai fericita si implinita.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Tot timpul am fost încercat! Măcar sănătatea să o recuperez! ☹️

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa urmeze si o perioada frumoasa a vietii tale, sunt sigur.
Din starile pe care le-ai descris nu cred ca ar fi epilepsie, pare a fi doar o cadere pe fond de stres si oboseala.
Nu te mai gandi la aceste lucruri, fii mai pozitiv si o sa fie totul bine.

| NGheorghe a răspuns:

Cauza este foarte simplă: tu schimbi ordinea cuvintelor!
de exemplu propozitia:
"Numai rău îmi merge."
trebuie corectată, ca să sune așa:
"Nu mai îmi merge rău. "

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Nu înțeleg de ce viața mea merge în halul ăsta

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi... pentru ca vorbești mult si spui ce nu trebuie!
Și nu uita! trebuie sa zici "nu mai îmi merge rău!" in loc de " numai rău îmi merge"

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pare sa ai o problema de ordin psihologic. Tipul pesimist, anxietate, etc. Sfatul meu..cauta un psiholog si faceti cateva sedinte de mediere.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ma bucur ca nu l-ai trimis la un preot

| Kron5tadt a răspuns:

Tot ce ti s-a intamplat, trebuia sa ti se intample. Totul pe lumea asta are o cauza si un efect. Ai grija, legea atractiei universale lucreaza! Daca te gandesti mereu ca ti se va intampla ceva rau, acest lucru se va intampla, mai devreme sau mai tarziu. Sfat: GANDESTE POZITIV.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kron5tadt):

Esti prost intentionat sau asta e tot ce te duce capul, lucru care poate fi de inteles?
De ce ar trebui sa i se intample? Doar fiindca tu ai trait tot timpul intr-o bula in care nu se intampla nimic rau si ai putat toata viata ta niate moaste, nu inseamna ca raul E NECESAR sa se intample.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kron5tadt):

Pentru a doua parte a intrebarii: cum hoc ergo propter hoc.

| Kron5tadt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Intrebi, sau afirmi? Nu de alta, dar la cum arata postarea ta... pari destul de bulversat. [facepalm]

| anonim_4396 explică (pentru Kron5tadt):

Întreb dacă am vreo putere să schimb ceva! Măcar sănătatea să o recuperez ☹️

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te duci la doctor si vezi ce anume ai, nu trage concluzi tu, si numai fi asa trist, moartea ne asteapta pe toti, important este sa iubim viata dar si sa fim constienti de moarte

| Kron5tadt a răspuns (pentru RobertG101):

New Age?
Ai grave lacune de minimum cultura generala. Las-o asa!

| Kron5tadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, prietene. Ai puterea sa schimbi totul. Trebuie numai sa crezi cu adevarat ca poti face asta. Sta in puterea ta. Gandeste mereu ca poti schimba si se va intampla. Nimic nu se face fara un efort mare.
Pentru un tratament naturist ajutator, nu ezita sa-mi ceri ajutorul.
Sanatate maxima si ani multi inainte! happy

| anonim_4396 explică (pentru Kron5tadt):

Îți mulțumesc mult pentru tot. Ești un om deosebit