| Eus3b1u995 a întrebat:

Salut, am 17 ani si am o miopie de -1 in departare, si as vrea sa ma fac sofer de tir, stiu ca maxima de ochelari ca sa devii sofer e de +/- 1, dar pana fac 20 de ani pot repara miopia daca port ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa poti fi sofer de tir trebuie sa ai maxim -6, nu -/+1. Nu stiu daca ti-se poate repara miopia daca porti ochelari, dar la 21 de ani poti face operatie cu laser la ochi.

| Eus3b1u995 explică (pentru anonim_4396):

Pai, multumesc inseamna ca o sa pot muncii dupa placul inimii, eu am doar -1 la ambii ochi.

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Miopia nu se repara, dar se poate corecta (deci poarta ochelarii)! Nu este o valoare periculoasa care sa iti creeze probleme la condus daca o corectezi cu ochelari!