| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si am probleme cu barbieritul.....sa va explic

Ma barbieresc dupa ce fac dus pentru ca apa calda inmoaie barba. Dau cu spuma / gel si indiferent ce as folosi, fie bic simplu cu 2 lame, fie aparat de ras de la Gilette cu 3 sau cu 5 lame tot imi raman fire de par sub barba si pe gat, desi dau de 2 ori cu spuma/gel in acea zona

Am citit pe net ca un barbierit corect si firesc este in felu urmator : pe fata de sus in jos, in sensul cresterii firului de par, iar pe gat de jos in sus, cum ar veni in raspar. Parul se ia mai bine in raspar

Daca dau pe gat in sensul cresterii firului de par tot raman fire mici, chiar daca dau incet si din aproape in aproape.

Am dat pe gat si in raspar, oaaau, foarte fain, un barbierit uniform, am dat cu after shave si a doua zi eram plin de cosuri

Dupa ce ma barbieresc ma spal cu apa rece din abundenta si dau cu after shave

Astept sfaturi, pareri

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Foloseste nivea balsam aftershave este pentru piele sensibila.
Am trecut si eu prin asta.
Iar daca ai posibilitatea ia-ti si un gilette mach 3 sau fusion.

| SnYcK3rS explică (pentru stanly7):

Am avut gilette fusion ( 5 lame ) + gel de ras tot de la gilette si tot ramaneau firicele acolo, vreau un barbierit uniform, fara iritatii big grin

| stlucian a răspuns:

Recomand dezinfectarea lamelor chiar daca sunt noi si dupa 2-3 zile cu alcool sanitar(spirt). Inaintea folosirii after shave-ului foloseste tot alcool sanitar(ustura poate mai mult)dezinfecteaza si fata si inchide porii. Poate esti alergic la anumite produse cosmetice.Foloseste pentru cateva zile doar alcool si vezi cese intampla.

| AverageIAlex a răspuns:

Toti barbatii vrem asta. Nu prea se poate.

| asasaasa a răspuns:

Fa asta si n o sa mai ai probleme, gasesti lama clasica in piata la vreo 7 lei--http://www.youtube.com/watch?v=qwzA5Q9M2F8,uita te pe canalul lui

| Mihayy96 a răspuns:

Cosurile acelea apar doar daca se irita pielea sau daca e sensibila. Eu cand ma barbieresc de obicei dupa ce fac un dus, la mine barbieritu decurge astfel, prima data dau in sensul cresterii parului, iar apoi invers pana cand simt ca lama nu se mai opreste. Dupa fiecare 3-4 repetari ud lamele aparatului de ras si scutur de fierele de par ramase. La mine barbieritul nu este unul rapid dar nici incet. Dupa ce termin imi dau cu apa calduta pe fata si apoi ma sterg incet cu prosopul. Dupa ce imi dau cu after shave timp de 30-60minute imi apar niste cosuri apoi imi dispar rapid...Cam asa decurge la mine barbieritul.

| SnYcK3rS explică (pentru Mihayy96):

Am dat de 3 ori pe gat in raspar...prima data acum cateva luni s-a luat perfect, nu a aparut nici un cos sau vreo iritarie in ziua respectiva si nici a2a zi,, dar in seara urmatoare cand m-am facut m-am umplut de cosuri mici si mari

a3a oara a fost acum 1 saptamana, am dat in raspar s-a luat perfect, nici un cos in ziua respectiva, dar in ziua urmatoare au aparut...

| Mihayy96 a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Schimba lama de ras...

| Mihayy96 a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Schimba lama de ras...sau daca observi ca nu se ia bine dai si in stanga in dreapta si in sens opus firului si apoi inca odata in sensul firului de par(ca sa nu creasca aiurea) [Eu fac asta atunci cand vad ca lama numai taie bine]. Oricum cosurile iti apar de obicei cand nu te speli pe fata cand te scoli si cand vi de afara sau ai pielea sensibila...alta optiune nu am. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Tudose_Bogdan_1987 a răspuns:

Incearca sa folosesti o masina de ras electrica. Ai aici mai multe detalii http://erazor.ro/cele-mai-bune-aparate-de-ras-electrice. Sper sa-ti fi fost de folos!

| Midae a răspuns:

Nu ai ce face, mereu o sa ramana cateva firicele, mai lungi sau scurte. Daca vrei sa nu mai ai firicele atunci foloseste benzi depilatoare faciale dar doare foarte rau (le folosesc) si de obicei le folosesc fetele. Dupa ce le folosesti nu o sa mai ai nevoie de barbierit o saptamana sau doua, cel putin asa e la mine. Daca vrei, cele mai bune sunt de la firma FARMEC dar, ti-am zis, doare foarte foarte rau