| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si am probleme cu barbieritul.....sa va explic

Ma barbieresc dupa ce fac dus pentru ca apa calda inmoaie barba. Dau cu spuma / gel si indiferent ce as folosi, fie bic simplu cu 2 lame, fie aparat de ras de la Gilette cu 3 sau cu 5 lame tot imi raman fire de par sub barba si pe gat, desi dau de 2 ori cu spuma/gel in acea zona

Am citit pe net ca un barbierit corect si firesc este in felu urmator : pe fata de sus in jos, in sensul cresterii firului de par, iar pe gat de jos in sus, cum ar veni in raspar. Parul se ia mai bine in raspar

Daca dau pe gat in sensul cresterii firului de par tot raman fire mici, chiar daca dau incet si din aproape in aproape.

Am dat pe gat si in raspar, oaaau, foarte fain, un barbierit uniform, am dat cu after shave si a doua zi eram plin de cosuri

Dupa ce ma barbieresc ma spal cu apa rece din abundenta si dau cu after shave

Astept sfaturi, pareri

Funda! big grin

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indiferent de cum misti lama trebuie sa o dai de jos in sus si viceversa nu de 2 ori poate sa fie si de 5 ori ca sa te asiguri ca dai bine. Foloseste gilette mach 3 are pret bun si gel de ras ca sa nu te omori cu apa dupa dus. Numai dimineata e bine sa te razi ca sa se simta mirosu de after shave pe timp de zi.

| neutrino a răspuns:

Indiferent cum te barbieresti la " Dragoste si Sex", tot va ramane par.

| relian a răspuns:

Naspa.La anii tai si pentru ca esti la inceput si probabil te barbieresti cam rar este normal sa te iriti.Dar cu timpul o sase invete pielea si totul o sa fie mai bine.Nu trebuie doar sa faci dus.Cind vrei sa te barbieresti spalate pe fata bine cu apa calda, apoi foloseste un pamatuf din ala pentru ras si foloseste gel de ras care face spuma abundenta si dai cu mopul ala scuze pamatuf bine bine asa pina se inmoaie. Dupa te razi cum ai aratat tu odata in sensul de crestere sia oua oara invers, dar peste tot nu doar pe git.Pe git pielea este mult mai fina si de aia se irita mai usor.Incearca sa dai invers si pe fata si o sa vezi ca nu patesti nimic.Pe git daca tot te iriti atunci da doar in sensul de crestere de mai multe ori si asta e.Ar mai fi inca o chestie sa te iriti atunci cind ta barbieresti si nu ca e prima oara sau esti la inceput ci pentru ca asa este pielea ta.Cunosc pe cineva care are peste 30 deani si se irita mama mama de fiecare data cind se barbiereste.Mai cunosc pe alt tip care se irita daca lasa barba sa creasca mai mare.Deci depinde si de piele cit de sensibila este si la ce.Tu in timp vei vedea cum ta treaba la tine.Acum faci ce am aratat mai sus si cam atit.Ar mai fi o solutie.Sa te epilezi permanent cu laser dar probabil te costa o avere. Spor la barbierit.

| SnYcK3rS explică (pentru relian):

Ma barbieresc de 2 ani, la inceput o data pe saptamana, apoi de 2 ori pe saptamana si apoi zilnic sau o zi da, una nu

pe fata daca dau in sensu cresterii firului de par se ia perfect, la mine problema e pe gat sad

| Violente a răspuns:

Ai 17 ani, sfaturile sunt de prisos.
Pielea este foarte sensibilă și mai ai mult timp de tras cu coșurile și cu iritările de după bărbierit, pielea este sensibilă și are nevoie de timp pentru a se acomoda cu lama de ras.

Pot să îți spun doar să NU te razi în răspăr, că o să faci numai erupții și îti faci praf pielea sensibilă.

Răbdare și mai rar cu bărbieritul, lasă barba să crească iar părul să fie des, nu te grăbi cu toate formele prostești.

Faci un duș cu apă caldă înainte pentru ca porii să fie deschiși, pui spumă de ras din belșug și NU te razi în răspăr, după dai cu apă rece din belșug, te tamponezi cu un prosop curat, te dai cu puțină creme niveea sau un aftershave bun și gata, coșurile tot vor apărea, trebuie să ai doar răbdare.

| SnYcK3rS explică (pentru Violente):

Ma barbieresc de 2 ani si nah, m-am saturat de firicelele alea, daca dau in sensul cresterii firului de par nu rezolv nimic, vreau un barbierit uniform fara iritatii

| Vektor a răspuns:

O masina de tuns/barbierit ai folosit?
cu masina nu o sa ai probleme cu cosurile.

| justmisterious a răspuns:

Salut. Cautam raspunsuri despre cum sa te barbieresti fara iritatii si citind intrebarea ta am vazut ca avem aceeasi problema. Si eu ma irit pe gat daca ma barbieresc in raspar, iar daca o fac in sensul cresterii firului nu se ia de tot. Ai mai aflat ceva nou, sau ai incercat vreun aparat electric?

| Barber_Peter_1975 a răspuns:

Salut, incearca barbieritul clasic:
-pregateste intai fața cu un prosop cald (2-3 minute)
-foloseste un sapun de barbierit de calitate
-pamatuful de asemenea trebuie sa fie de calitate (preferabil din par de bursuc)
-aparat clasic, bine echilibrat sau brici

Crede-mă, nu iți va veni sa crezi cat de placut va fi.

www.peter-thebarber.ro