| kelvin a întrebat:

Salut,am 17 ani si in copilarie (pe la vreo 7 ani)am suferit o boala numita meningita urliana.Intrebarea mea este daca pot face copii ca deja mi-or spus 3 perosane ca e posibil sa nu pot face (profa de biologie in clasa a 7-a si 2 asistente medeicale).Dau Funda celui care imi ofera un raspuns concret

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Virusul urlian poate determina si orhita (inflamatia testiculului) care determina infertilitate. Tinand cont ca ai facut boala in copilarie, riscul de a fi facut si orhita nu e mare (mai ales daca nu iti amintesti sa fi avut scrotul umflat, dureros). Insa nu poti fi sigur, fiindca riscul exista, asa ca ar fi bine sa-ti faci o spermograma ca sa stii cu certitudine.

| kelvin explică (pentru Brigaela):

Brigaela am uitat sa mentionez dar sper sa nu aiba nici o legatura, in prezent sufar de o boala numita epilepsie dar e una usoara, nu e avansata, fac niste abesente de 3 secunde(asta in trecut ca nu mai fac asa ceva de vreo 2 ani jumate) si urmez un tratament de vreo 6 ani.Crezi ca asta mi-ar putea inrautati situatia sau nu are nici o legatura, si as mai reveni odata la intrebarea meabig grinaca pe vremea cand am suferit meningita(am fost internat in spital vreo 2 saptamani sau 3), nu imi aduc aminte sa ma fi plans de dureri a unui testicul, dar cu certitudine "nu" crezi ca as putea face copii? Iti multumesc foarte mult ca ma poti sfatui.

| Brigaela a răspuns (pentru kelvin):

Epilepsia nu te impiedica sa ai copii, deci nu este o problema in plus. Faptul ca nu-ti amintesti sa fi avut simptome testiculare face probabil sa nu fi avut orhita si deci sa POTI face copii. Dar sigur numai o spermograma iti poate spune. Ai intr-adevar un risc mai mare decat alti tineri de varsta ta de a avea probleme de fertilitate, din cauza meningitei

| kelvin explică (pentru Brigaela):

Brigaela,as mai dori sati mai adresez o intrebare...imi cer scuze ca iti pun atatea intrebari... spune-mi te rog ii mare riscul la meningita de a faca orhita?

| Brigaela a răspuns (pentru kelvin):

Depinde de varsta. Mai mare la adolescenti, mai mic la copii. pentru varsta mica la care ai facut tu boala, riscul este de cam 20%.

5 răspunsuri:
| remedii a răspuns:

Buna, iata aici un site pe care poti gasi multe produse naturale, care te vor ajuta in starea de sanatate. www.remedii-naturale.com