| Lu_Cosmin_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare happy mi-a spus profa de biologie : Unde se incadreaza VIRUSUL? funda primului raspuns bun!

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

În biologie, un virus este un agent patogen inframicrobian, invizibil la microscopul optic, care se reproduce numai în interiorul celulelor vii și provoacă diverse boli infecțioase numite viroze. Virusurile sunt paraziți intracelulari, lipsiți de metabolism propriu, motiv pentru care nu sunt considerate vii.

Ca structură, virusul este o particulă submicroscopică, alcătuită dintr-o parte centrală numită genom viral, format din material genetic, care poate fi ADN sau ARN, și o teacă sau înveliș protector de natură proteică, numită capsidă. Capsida și genomul viral alcătuiesc nucleocapsida. La virusurile mai complexe mai apare un înveliș exterior de natură proteică numit pericapsidă, peplos sau anvelopă virală. Din punct de vedere al prezenței învelișului pericapsidal, virusurile se împart în două categorii: nude și învelite în peplos.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Virusul este o vietate in stare vie cand este intr-un organism si inactiv cand nu se afla intr-un organism, de retrovirus ai auzit?

| stefanvladvlad a răspuns:

Buna!
Virusul se incadreaza in pc

| ChrystianSandu a răspuns:

La limita dintre lucrul si vietate?

| Lu_Cosmin_1999 explică (pentru ChrystianSandu):

Nu a spus ceva : Unde se incadreaza virusul, la bacterii la,,,, nu am ascultat ce a spus pana la capat happy

| RAY a răspuns (pentru Lu_Cosmin_1999):

Bacteriile sunt altceva, cu totul diferit, virusi nu se inmultesc daca nu se foloseste de celule