| jackiejoe a întrebat:

Am 18 ani si dau peste o problema. Acum vreo 2 luni am avut 2 zile scaun iar la sfarsit culoarea rosie pe hartia igienica. Mancasem multa inghetata rosie si am presupus ca e de la colorantul ala...
Acum iarasi am fost la baie scaun si iar rosu pe hartia igienica... fara dureri in timpul scaunului fara nimic.
Tin sa precizez ca de mic copil am avut probleme cu tranzitul... constipatie mai mereu alimentatie proasta nu mancam gatit prea multe de 2 ani hemoroizi si de multe ori ma doare burta in zona abdominala sau chiar sub coaste sau chiar mai jos de buric si pe parti
In primavara am avut si probleme cu stomacul am fost la doctor mi-a spus ca am o bacterie nu stiu de care mi-a dat un sac de pastile si m-a trimis acasa am luat tratamentu dar nu au disparut total durerile de stomac si am vorbit cu alt medic si a zis ca e posibil sa am un inceput de ulcer... ma rog.
Si inca o problema acum aproape 2 ani am urinat cu sange si ma durea de muream si am fost la doctor nu si-au dat seama exact ce am au presupus ca o hematurie nu stiu de care si am facut tratament intravenos o saptamana si mi-a trecut doar ca am ramas cu dureri in zona de sub buric uneori.
Ideea e ca imi e cam rusine atat sa spun parintilor cat si sa merg la medic.
Dar nici nu pot trece cu vederea faptul ca vad sange pe hartia igienica straight face
Ce poate fi?
Ce as putea face?
Multumesc tuturor celor care au rabdare sa citeasca si sa adauge si un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Pai eu zic ca e foarte posibil ca tu sa ai un inceput de ulcer. iti zic si eu ce stii deja...mergi la doctor. o colega de-a mea anul trecut a stat de vreo 4 ori in spital din cauza ulcerului pentru ca nu a respectat regimul si nu s-a tratat cum trebuie. mai bine te duci la doctor cat poti de repede, chiar luni pentru ca daca faci ulcer viata ta va fi un chin. ai sa mananci numai fierturi si chestii din astea. nu e de glumit cu asa ceva. ce ai tu nu stiu sigur, dar clar e o infectie care trebuie tratata cat de curand. sanatate!

| andrei88u a răspuns:

Este posibil sa ai acele sangereri de la hemroizi. daca venea de undeva din stomac/intestin proximal era scaunul negru (melena). Daca te simti jenat sa le spui parintilor mai bine du-te singur la medic pentru ca acolo chiar nu are de ce sa ti fie rusine fiindca omul ala vede toate natiile de boli si nu i se pare nimic aiurea. Incearca sa tii un regim ca sa nu mai fii constipat/sa ai tranzitul ingreunat si problema cu sangerarea o sa treaca ( bineinteles un regim dat de medic).

| andrei88u a răspuns:

La un gastroenterolog.

| andrei88u a răspuns:

Te poti duce la spitalul "sf ioan" din Bucuresti la dr omer secil. este un medic foarte bun.

| lulucel a răspuns:

Du-te mai degraba la doctor, sfaturile noastre s-ar putea sa iti faca mai rau decat bine si...cum scrie mai jos!

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| 91Ellii a răspuns:

Buna. Prin lucruri similare trec si eu. De 3 zile am observat ca sangerez in urma scaunului. Am dureri similare cu ale tale. Ma inteapa puternic in capul pieptului, deseori simt ca mi se opreste respiratia, intr-un fel am impresia ca intru in panica datorita intepaturilor puternice de sub coase, din zona abdomenului si mai ales stomacului. Mi se intampla adesea dupa ce mananc sau cand am o stare de nervozitate. Am fost la medic ieri si m-au informat ca am helicobacter pylori si gastrita. Mi-a recomandat omez si nospa pentru am calma durerile, regim alimentar strict, iar sambata merg dupa rezultate. Daca aflu mai multe te voi anunta!

| jackiejoe explică:

Astept totusi niste pareri de la cei care stiu cate ceva despre asa ceva... sau care au trecut prin chestiile astea
de mers la doctor sunt constient si eu ca trebuie sa merg happy

| jackiejoe explică:

Da dar de la ulcer din ce am citit eu nu ai sange proaspat in scaun thinking ai sange digerat ( melena ) iar cu stomacu nu mai am nici o problema de aproximativ 3 luni nici o durere thinking ulcerul stiu ca e dureros thinking

| jackiejoe explică:

Si la ce medic ar trebui sa ma duc? care se ocupa de asa ceva thinking
chirurgul? proctologul? ca habar n-am...
n-am in oras decat un spital vai de mama lui mai bine mori decat sa te duci la el... asa ca trebuie sa caut o clinica particulara ceva in oras mai mare