| IonutBaws a întrebat:

Salut, am 19 ani. Acum aproximativ 2 luni am început să mă apuc și eu de fumat (că doar na, ce se putea întâmpla). Acum, peste câteva zile, trebuie să fac o radiografie la plămâni și inimă (separate), vreau să știu, dacă după 2 luni de fumat (5 - 7 țigări pe zi) se vede dacă fumez sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Se va simti in jurul tau, si se va auzi cand te va asculta doctorul cu stetoscopul. Sfatul meu ar fi pana la radiografie nu mai fuma sau sta in preajma alora de fumeaza ( in primul rand t i se va face pofta vazand ui pe aia, al doilea rand o sa mirosi a fum de tigara). La inima nu cred ca apare ceva, la plamani putin, dar cand te va asculta si va vb cu tine doctorul isi va da seama

| IonutBaws explică (pentru alex495):

Am motive de ceva, am avut incendiu pe etaj acum câțiva ani (aproximativ 5) și am inhalat destul de mult fum. laughing)

| alex495 a răspuns (pentru IonutBaws):

ATunci n ai de ce sa ti faci griji, decat respiratia, si daca intreaba de tuse, plamanii cam maronii la radiografie ii zici ca a fost un incendiu acum cativa ani si pana au ajuns pompierii tu ai cazut pe jos de fumul necacios. Bagi ceva frumos

| Annamaria21 a răspuns:

Stai linistit, nu se observa ca fumezi, eu sunt urmatoare de 5 ani, anul acesta am fost la control pentru ca aveam o respirație supărătoare, habar nu avea ca fumez daca nu ii spuneam eu, chestia e ca si daca esti fumator si daca nu plămânii sunt la fel pentru ca poți inhala fum si din alte parti faci poți fii fumator pasiv

| IonutBaws explică:

Mai țin să menționez că fumez Kent scurt iar rareori Sobranie sau Pall Mall negru.