| Popa_Ionut_1995 a întrebat:

Salut,am 19 ani si aș vrea să dau restart vieții mele ca să pot spune așa.în primul rând aș vrea șă știu ce aș putea face să mă îngraș, la 19 ani am 55 de kg si 1, 93m cand ma uit in oglinda zici ca sunt schelet viu, am fost si la medic si mi-a spus prescris cateva medicamente dar degeaba ca le i.au de doi ani de zile si nici acum nu si.au facut efectul.In al doilea rand as vrea sa stiu ce pot sa fac sa nu mai rada lumea de mine pe strada sau cei din cartier sa imi spuna"ce cap mare are asta sau,"ce iti dau pe o scobitoare".Eu sunt un om sarac,scoala nu am facut decat pana in clasa a patra, mama mereu imi spune ca nu sunt slab deloc ca asa e normal sa arat la varsta asta...din pacate vorba asta mi-a spus-o si la varsra de 15 ani.Probleme cu glanda nu am, mananc 5 mese pe zi, i-au tot felul de pastile si medicul mi-a spus sa ma duc la sala cand o sa fac intre 65-70 de kilograme, va rog din suflet sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai făcut doar scoala primara? De ce? Înțeleg ca situația ta financiara este dificila dar tu crezi ca fără studii s ar îmbunătăți? O meserie știi sa faci? Pregătește te sa "mesteresti" ceva, în viața vei avea nevoie în primul rand de un creier lucrat, apoi de un corp pe măsură. Când medicul a zis sa mergi la sala, ti a recomandat sa ti dezvolți mușchii, nu sa pui grăsime, e ineficienta, crede ma și când îți vei da seama de asta, vei dori sa o elimini pentru ca, mai târziu, este și periculoasa. Cred ca ar trebui sa faci mai mult sport, nu sa te bazezi pe pastile, nu trebuie sa mergi la sala pentru a pune câteva kg de mușchi prin exerciții acasă și da, se poate. Uita te pe net și afla cam ce, când și cum sa mănânci. Nu trebuie sa ti spună mama de data asta. Gândește te bine ce vei face în viitor acum cât sunt părinții tai lângă tine, trebuie sa devii independent, viata e dura iar o persoana dependenta este slaba!

Răspuns utilizator avertizat
| Volsvagan70 a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de sala, poti face si acasa sport. Niste flotari, abdomene si cam 30 de minute de alergat pot face minuni. Arunca pastilele. Pastilele te distrug.
Chiar daca ai patru clase, scrii mai bine ca altii care au si bacul. Cum a spus si Donsavas, trebuie sa inveti sa mesteresti ceva.
Mananca Dimineata, la pranz si seara. Incearca sa mananci sanatos si mancare gatita.