| IonutMontenegro a întrebat:

Salut TPU, vreau sa ma îngraș 10 kilograme inapoi, am făcut vreo 2 ani sala și acum am slăbit și as vrea sa ma îngraș sa arate cantarul cu 10 kilograme în plus, oare sa cumpăr un gainer sau o proteina, ce părere aveți despre gainer? Dau fundă.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De ce ai vrea asta? Vrei să cari 10kg după tine inutil?

| RobertMoon a răspuns:

Majoritatea gainerelor au mult zahar și nu e sănătos, daca vrei gainer caută ceva care are foarte puțin zahăr pe porție. Oricum, s-ar putea sa are ajute puțin pentru că îți mărești caloriile, dar alimentația trebuie sa fie baza, iar gainerul sau ce suplimente mai iei pe plan secund. Proteina nu te ajută să iei în greutate pentru că are foarte puține calorii.

| AnastasiaK a răspuns (pentru RobertMoon):

"Proteina nu te ajută să iei în greutate pentru că are foarte puține calorii."

1g proteina = 4kcal
1g carbo = 4kcal
Dar nu mă crede pe cuvânt, poți verifica.

| RobertMoon a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ma refeream comparativ cu gainerul, dar am omis să menționez treaba asta

| AnastasiaK a răspuns (pentru RobertMoon):

Pai fix asta conține gainerul in mare parte: carbohidrati. Iar daca verifici valorile nutriționale, o să constați că la 100g au cam aceleasi calorii (un gainer cu un supliment proteic). Diferența constă în porția pe care o iei.