| Levant_Mihai_1969 a întrebat:

Salut.Am 22 de ani şi sufăr de depresie şi anxietate.Pe lângă simptomele emoţionale,frică/teama de moarte, tristeţe etc am un simptom fizic şi anume ameţeala care mă deranjează cam de 5 luni şi o am cam 90% din timp.Mă gândeam să fac un computer tomograf cerebral să mă asigur că nu e nimic clinic, gen dacă e bine irigat creierul cu sânge.Am făcut un tratament cu betaserc la început dar nu m-a ajutat şi am avut o lipsă de magneziu pe care am recuperat-o însă ameţeala aceasta continuă să persiste.Merită să fac un computer tomograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce ai tu, se numeste ANEMIE.
Este cauzata de alimentatia nepotrivita + stress.
Se rezolva cu regim ALIMENTAR adecvat, bogat in vitamine, proteine si minerale.
Totodata trebuie sa-ti faci si orarul zilnic echilibrat, sa te poti distra si odihni cel putin atat cat inveti /lucrezi!

| Hammurabi a răspuns:

Te-aș sfătui să-ți faci mai întâi un control la ORL. Foarte multe amețeli pot fi provocate de afecțiuni ale urechii interne.

| Donsavas a răspuns:

Depresia nu este chiar o boala,este un simptom al unei probleme de comportament care mai si trece. Anxietatea,ca si depresia,sunt stari pe care cel mai probabil ti le induci crezand ca ai putea muri,de la ameteala ai putea lesina pe strada si alte griji care te duc aiurea pe la medic. De murit toti murim,cea mai usoara si previzibila moarte,oarecum,este cea generata de batranete. In rest,nu e imposibil,da e foarte greu sa mori asa usor. Nici daca ai vrea nu ai putea sa treci peste chinurile si traumele psihice si fiziologice. E in zadar sa te gandesti la moarte pentru ca vezi tu pe la stiri cum mor atatia oameni. Nu e asa simplu cum pare. Oricum,toata frica asta nu ti o aduce moartea,ci viata si faptul ca nu ti o traiesti in favoarea ta,te gandesti impotriva starii tale naturale de spirit. Bucura-te de ce ai, ameteala trece daca te bucuri mai mult de soare, de aer si de natura. Daca nu, esti liber oricand sa te cauti. Daca era grav, erai de mult timp prin spitale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar cam trebui sa faci un CT și un control specializat. Pare sa fie ceva serios(treaba cu amețeala) "depresia" și anxietatea și toate celelalte chesti sunt stări pe care ti le autoimpui și cred ar trebuisa discuți cu un psiholog

| Stef45 a răspuns:

Da merita.Pe langa computer consulta si cativa doctori specialisti.

| Aihao19 a răspuns:

Da,e chiar indicat sa faci un CT.Si daca nu iei tratament alopat pentru depresie si anxietate du-te la un consult la un medic specialist psihiatru pentru ati da tratament. Ajuta foarte mult.Nu sta netratat.Ametelile ar putea fi si de la o anemie sau o lipsa de anumite minerale sau vitamine.Ar trebui sa faci si niste analize mai amanuntite in sensul asta.Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut_Ciocan_1992 a răspuns:

Da,poti face ca sa excluzi alte cauze.Cel mai bine ar fi sa incerci sa te controlezi singur, am trecut si eu prin asta.Incearca sa.ti ocupi timpul mereu cu altceva, eu asa mi.am revenit, angajânduma si ocupândumi timpul cu acel job si incercand sa-mi fac treaba cat mai bine am. uitat de problemele care le aveam si mi.am revenit fara sa-mi dau seama fara tratament.Multa sanatate.