| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 23 de ani, am o problema cam jenanta...
Eu pana la varsta de 18 ani nu am decalotat deloc penisul, parintii nu m-au invatat ...acum la baie decalotez dar pielea parca se rostogoleste in loc sa se retraga...si am si o senzatie aiurea cand ating glandul....este fimoza nu? Scap fara doctor? Doare operatia? Dupa operatie voi mai abea avesta sensibilitate la atingere? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pari a avea nici o problema. Fimoza este imposibilitatea de a decalota. Din cate inteleg, tu decalotezi normal (la nimeni pielea nu se retrage, ca doar nu e glisanta). Sensibilitatea capului penisului e normala, mai accentuata la cei care decaloteaza rar. dar atata timp cat vei pastra o igiena locala buna, decalotand complet minim ed doua ori pe zi (dimineata si seara) pentru a te spala cu multa apa si sapun, atunci se va diminua in timp si aceasta sensibilitate. Nu ai nevoie de nici o operatie.

| GdX a răspuns:

Ma mir ca mai poti face asta daca pana la 18 ani nu ai facut-o. Esti bine. Stai linistit. Ai senzatie aiurea fiindca a stat acolo ascuns si are sensibilitate ridicata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pielea mobila denumita preputiu, se poate trage inspre baza penisului si glandul (capul penisului) se dezveleste de piele, usor, lin, fin, fara durere adica se decaloteaza integral atunci nu este vorba de asa numita afectiune : fimoza. Incearca sa te masturbezi zilnic usor si vei scapade necazuri sau senzatiile simtite in cel mai scurt timp. Sanatate!

| PsihoSex a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Exact cum spui: usor, lin, fin. Evrika!

| corbulalbrosu a răspuns:

Poate ca te va ajuta ca sa intelegi ce reprezinta de fapt fimoza si cum se poate rezolva respectiva afectiune, citirea urmatorul raspuns : http://www.tpu.ro/......m-pana-la/

| CuriousStuff a răspuns:

Exact cum a zis Brigaela, subscriu.
Nu ai nimic, poti sa stai linistit.
Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult, ma-ti scapat de un stres, multi ziceau sa nu decalotez fortat ca vezi doamne sa nu fac hemoragie ...ma speriau si eram ingrijorat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda...din cauza "parintilor" multumesc frumos pentru timpul vostru pierdut pentru a imi raspunde

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema este ca de la jumatea capului deja se rostogoleste pielea.