| johnny84 a întrebat:

Salut, am 25 ani si de vreo luna am inceput sa ma manance pielea, in special pe maini, fata si urechi.Am fost la medic si mi-a dat fexofenadina clorhidrat, s-i mi-a trecut, insa dupa ce-am terminat tratamentul mi-a aparut din nou.Prurit intens si daca ma scarpin apar niste umflaturi, piele urzicata(ca atunci cand te pisca o urzica)pe portiuni mici ale pielii.Analizele de sange mi-au iesit bine din cat spune medicul.Cred ca e din cauza caldurii. E posibil? Trebuie sa mentionez ca muncesc intr-o tamplarie cu mult praf de brad si cand transpir si se lipeste praful si rumegusul pe piele, insa pana acum nu am avut probleme, am 3 ani de cand muncesc acolo.Va rog sa ma ajutati caci devine insuportabil! Alta mentiune:sunt fumator si consum alcool in caz ca contribuie cu ceva la dezagradabila mancarime.Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Cred cu dreptate fetele. Teste de alegie trebuiesc facute, alergia nu te nasti cu ea, ci se capata datorita sensibilitati create in prezenta anumitor alergeni...in timp.
sanatate si mergi la dermatolog.
sanatate...

| machupicchu a răspuns:

In cazul in care testele alergologice vor infirma existenta unei alergii, medicul va face alte teste-analize luand din locul unde apar umflaturile, putin din suprafata tegumentului si analizandu-l microscopic si/ sau "cultura 14 zile", va elucida misterul pruritului si iritarii pielii tale, la finalul acestora recomandandu-ti tratamentul corespunzator.

| EUSIATIT a răspuns:

Probabil faci alergie de al praful acela de la serviciu poate are ceva substante toxce e bine sa mai mergi la medic poate altul si e bine sa renunti si la alcool e bine pentru tine si la fumat dar cred ca e a\mai greu dar incearca

| DonGiovanni a răspuns:

Eu zic ca e de la o alergie sau e vara transpiri si apar brobonite daca le rupi logic ca te unfli in acel loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o idee nu stiu daca este cea mai buna dar atat pot oferi, sa faceti un test alergologic la praful de brad s-ar putea ca in timp sa fi devenit sensibil la el, multa sanatate. Asta numai daca stiti ca n-ati mancat nimic alterat si n-ati folosit medicamente care sa va aduca aceste stari.