| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am acnee de foarte mult timp, am incercat o gramada de lucruri pentru a scapa.Incepand din luna Ianuarie a anului acesta merg la dermatolog.Mi-a prescris sa iau timp de 4 saptamani Doxiciclina, sa ma spal cu o apa micelara de la Ivatherm, sa ma dau seara cu Epiduo si dimineata, odata la 3 zile sa folosesc Skinoren.Mi-a mai prescris in Iulie inca 2 saptamani de antibiotice si in septembrie la fel.Din Ianuarie si pana acum folosesc gelurile si apa micelara mentionate mai sus.Nu vad o schimbare extraordinara fata de cum am fost inaintea inceperii tratamentului, doar faptul ca nu mi se fac cosuri foarte mari si am perioade de cateva zile in care nu mai iese niciunul, desi dupa aceasta perioada ies mai multe odata.Dermatologul mi-a spus ca daca vreau,pot sa iau Roaccutane, un antibiotic puternic, pe care nu vreau sa il iau datorita efectelor adverse pe care le are.Intrebarea mea este:Credeti ca mai are rost sa merg la dermatolog, avand in vedere cele spuse mai sus? Poate sunt printre voi, persoane care au trecut prin asta si ma pot ajuta cu sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, urmează in continuare tratamentul și la final va putea să vadă rezultatele. Posibil ca becteriile ce cauzează acneea ta sa nu fie sensibile la Doxiciclina. Dar așteaptă o perioadă. Daca chiar nu trece, te duci frumos la un laborator de analize și le ceri să-ți facă antibiograma și iei antibioticul repesctiv. Mie dermatologul cred că mi-a dat Amoxicilină, nu mai știu exact, un fel Avenne cu care sa mă spăl, încă ceva crema tot de la ei și Zineryt. Nu mai știu in cat timp mi-a trecut, dar fiecare organism răspunde diferit.

| Simpatic a răspuns:

Numai lua antibiotic ca asa zice dermatologul, zi-le sa vina cu dovezi inainte, adica acele analize de laborator de care spune whiteLIfe altfel este o loterie facuta pe organismul tau, antibioticile nu se iau asa dupa ureche ca poate merge ala sau poate altul.
Si nu in ultimul rand NICIODATA dar Niciodata nu lua Roaccutane asta este mai rau decat orice antibiotic, intr-adevar da niste reactii adverse pe care eu le-am tot povestit si raspovestit fapt pentru care s-au iritat si unii dintre distribuitorii din Romania ai acestui medicament si mi-au lasat mesaje aici happy ce raspuns am pentru ei? sa incerce ei sa ia Roaccutane daca cred ca este atat de sigur si mai vorbim dupa 10 luni de zile cu aceasta otrava!
Nu ne-ai zis ce tip de acnee ai, daca e moderata nici nu ar trebui sa mai iei in calcul pastile.

| AdelinaC a răspuns:

Am fost si eu la dermatolog cand eram adolescenta si absolut nici un antibiotic sau medicament recomandat de el nu mi-a fost bun. Singura metoda care a functionat a fost masca de argila

| Donsavas a răspuns:

Roaccutane nu este antibiotic! Oricum este un medicament toxic pentru corp si interzis in multe tari. Mai bine ia ti un sapun cu sulf si spăla te dimineata si seara.
Eu nu ti as recomanda antibiotice pentru asa ceva dar e alegerea ta dacă le folosesti.

| Adry05 a răspuns:

Am o cunoștință care a luat roacutane ăla și a zis că nu e atât de rău cum se aude. ea avea coșuri pe spate și chiar a scăpat de ele după ăla. singura chestie e că i se uscau foarte rău buzele și avea pielițe și trebuia să le hidrateze mereu da eu zic că acneea e mult mai rea decât o perioadă de buze uscate...