| bombonica22 a întrebat:

Utilizez anticonceptionale Artizia și de curând mi s-a prescris antibiotic Augmentin 7 zile. Eu abia am început de luni o noua folie de anticonceptionale, dacă încep astăzi la 10 Augmentinul și termin pastilele săptămâna viitoare tot miercuri seara încă o săptămâna nu sunt protejata, nu? Adică practic 2 săptămâni folosesc alta metoda de contracepție.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, antibioticul scade efectul anticonceptionalelor si este recomandat o protectie dubla (preferabil folosind prezervativul), pe perioada cat antibioticul este luat.

| bombonica22 explică (pentru Violleta2022):

Nu și o săptămâna după?

| Violleta2022 a răspuns (pentru bombonica22):

Da, cateva zile dupa terminarea antibioticelor, chiar 1 saptamana,
ca sa fii sigura ca nu mai exista antibiotic in corp si ca anticonceptionalele functioneaza din nou.