| MariaVv a întrebat:

am avut o secretie abundenta maronie, fara miros, intr-o zi, la 7 zile de la un contact sexual protejat, a doua zi a fost mai putina, a treia zi a disparut, acum e normala. Contactul sexual a fost protejat, am verificat prezervativul daca s-a spart sau nu. Mentionez ca trebuia sa imi vina CM. Ar trebui sa ma ingrijorez happy?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi verificat prezervativul după actul sexual şi a fost ok, atunci NU este vorba de sarcină, stai LINIŞTITĂ!

Acea secreţie poate reprezenta un simptom premenstrual care apare cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Totuşi, de obicei, menstruaţia vine destul de REPEDE după acea secreţie.

De asemenea, acea secreţie NU poate reprezenta menstra de luna asta ( aşa cum zici tu ), DECÂT în cazul în care eşti în primul an de ciclu menstrual ( NU ai dat suficiente detalii ).

Acea secreţie se poate datora şi unei INFECŢII sau unei "răni" pe peretele vaginal sau pe colul uterin, sau chiar altor afecţiuni!

Ar fi INDICAT să mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca aceasta secretie nu s-a continuat direct si fara pauza cu sangerarea, este ingrijoratoare. Nu neaparat din cauza unei sarcini, ci mai degraba din cauza unei rani pe col sau a unei dereglari hormonale. Trebuie sa te vada ginecologul tau cat mai repede.

| onasis1961 a răspuns:

Momentan,NU! Dar daca intarzie nu ar fi rau sa faci un test de sarcina.Bafta!

| BiuL a răspuns:

Hmm nu a fost secretia asta inainte sau dupa menstruatie? Daca avea miros era infectie bacteriana, dar asa chiar nu stiu, daca nu mai niciun alt simptom, dureri la urinare, mancarime, menstruatia vine normal atunci cred ca poti sa stai relaxata dar sa fii atenta daca mai observi vreun simptom si atunci sa mergi la medic.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic poate fi și o infecție sau poate datortă actului sexual mai dur să se fi fisurat peretele vaginal.

| Oana92 a răspuns:

Mergi la medic, orice schimbare de miros, culoare sau consistenta a scurgerii vaginale normale indica nevoie urgenta de a consulta un medic. Sanatate!

| MariaVv explică:

Multumesc de raspunsuri. Am inteles ca aceasta secretie poate fi CM pentru luna asta. Si eu m-am gandit la o posibila sarcina... ceea ce ar fi de foarte de nedorit, insa totul a fost protejat, verificat..am sa mai astept pana luni sa vad posibile modificari

| MariaVv explică:

Bursuc001 si restul mersi.am 21 de ani, nu e prima menstra, am sa merg luni la medic si am sa va scriu ca sa stie si restul cand mai cauta, am vazut ca e un subiect discutat