| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Am avut un neg in palma si din greseala l-am rupt.Nu a fost intentionat, am cazut si negul pe care l-am avut s-a rupt.Se poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vio199 a răspuns:

Nu patesti nimic. Doar pune niste apa oxigenata sa nu intre microbi pana se inchide rana. Pune un plasture. Eu cand imi rupeam un neg de pe mana, imi aparea pe cealalta mana, sau in alt loc, apoi am incept sa ma dau cu Duofilm peste negi si i-am tratat. Ii usuca. De asemena exista plasturi ce au ca un fel de "nasture" in locul unde de obicei la plasturii normali e bucata de tifon galbena, ce contine acid salicilic si tot asa scot negii cu tot cu radacina. Ii gasesti pe google sub denumirea de "Plasturi de bataturi"

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Vio199):

Aaa am dat cu spirt de foarte multe ori di cu rivanol, am sa dau si cu propolis ce contine alcool

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca a iesit cu radacina e perfect, ai scapat de el dar ma tem ca s-a rupt doar la suprafata putin asa ca va creste din nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ți se va întâmpla nimic. Dacă l-ai scos cu rădăcină, nu va mai crește. Dacă ai scos doar partea de la suprafață, va crește.Îți zic să pui spirt.