| Lukasz a întrebat:

Salut, am ceva umflat sub gat, pe la gusa in stanga, ganglion cred ca se numeste, nu stiu exact. Si ma doare, dar nu prea se vede ca e umflat, mentionez ca am mai avut aceeasi problema dar atunci se vedea si simteam cum am acid pe limba, in partea dreapta, pentru ca atunci il aveam pe dreapta. M-a durut putin in gat dimineata dar mi-a trecut. Ganglionul ( daca asa se numeste ) apare doar cand e o infectie in corp?

Se poate face cancer de la el la 13 ani?

Se poate juca fotbal cu un ganglion umflat?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Ganglionul apare cand de exemplu iti sucesti gatul. In rest toata lumea are foarte multi ganglioni, iar acestia,, se declanseaza"(se simt/se maresc) atunci cand se intampla ceva de exemplu cum am specificat mai sus. Si da se poate juca fotbal. Acesta dispare dupa ceva timp, in jir de o saptamana, cateva zile sau o luna sau chiar mai mult de o luna.(asta depinde de cat de grav e)
Iar avand in vedere ce ai avut inainte cu acid pe limba si restul, se poate sa fi fost altceva. Din cate ai explicat tu si cum ai explicat ar fi un ganglion. In rest daca chiar tie frica si se inrautateste du-te la un control. Doar sa nu pui mana pe el sau sa il masezi pentru ca acesta se poate mari si mai mult sau sa se mute de exemplu in cap daca e pe gat si e aproape de partea cu par.

| AndreiRobert22 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Ce inseamna asta? Tu ti-ai citit comentariul inainte sa il postezi? In ganglion se inflameaza in timpul unei infectii, in control la medic te ajuta cu exactitate sa afli despre ce e vorba. Cum poti sfatui copilul sa mearga la fotbal? Rusine, esti aici doar pentru a primi premii de la TPU?