| cristiansonix a întrebat:

am decis sa las sucurile si chipsurile. Am inlocuit sucurile cu apa.azi am baut un activia si mi s-a parut ok..acum cred ca am febra, nu sunt sigur.dar sigur atunci cand ma ridic in picioare am ameteli si imi vine sa vars si putin somn.dar poate fi ca am dormit de la 1jumate la 7? si apoi n-am mai adormit...sau de la activia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Un iaurt nu tine de foame! Bine ca ai facut ca ai renuntat la hrana fast-food/junk-food care iti dau peste cap corpul. Incearca sa iti aduci in meniu, sucurile naturale sa iti faci in casa sau sa le cumperi de la magazinele bio cu toate ca sunt mai scumpe.
Nu e vorba ca te-ai trezit mai tarziu si din aceasta cauza esti ametit, cauza este numai un iaurt si nimic altceva nu ai mai mancat, iaurtul nu tine de foame si nici nu da stari de voma. Daca te-ai ridicat brusc din pat, posibil sa-ti fi scazut glicemia ori calciul si astfel ducandu-se la starile acestea de dureri de cap, negru in fata ochilor, amesteli, stari de voma.
La micul dejun incearca sa il ai undeva intre 9 - 11 dimineata. Asta e sa-ti corectezi si orele de somn de cu seara, sa eviti sa te mai culci intre 01-04, astfel corpul reactioneaza diferit. Incearca orele de somn sa fie cel tarziu 01-02 ca sa te poti trezi pana in 11:30. Este important, asa nici tu nu te vei mai simti rau.
Daca si pranzul va fi luat ca atare intre orele 13-15 si cina undeva intre 18-20 si cu o gustare inainte de culcare cu un iaurt si biscuiti, acele stari pe care le simti tu, vor disparea. Totul e de la orele de somn.

Sanatate!

| Eastwood a răspuns:

Este lipsa de calciuri, consuma fructe, legume, lasa chipsurile!

| iordy007 a răspuns:

Asta inseamna ca sistemul tau imunitar nu are destui macronutrienti....incearca sa mananci ceva consistent dar fara multe grasimi,,,, de exemplu piept de pui, cartofi (sunt bogati in carbohidrati), etc. Fa cateva exercitii usoare ca sa pui sangele in miscare, eventual iesi afara si fa o plimbare relaxata vreo 30 de minute... daca simptomele continua iti recomand sa vizitezi un medic. Sper ca te.am ajutat happy