| anonim_4396 a întrebat:

Am facut niste teste si mi-au spus ca, capacitatea creierului meu este foarte slaba, eu ca sa invat 2 pagini de caiet studentesc trebuie sa citest cam 2-3 ore. Cat de slab sa fiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E doar un inceput, capacitatea de invatare se imbunatateste spectaculos in timp daca inveti la maxim in fiecare zi

| Sociopatul a răspuns:

Se mai intampla

| Temüügin a răspuns:

Ca sa inveti ceva repede si sa tii minte acele lucruri o perioda indelungata trebuie sa tii cont de niste factori.

1.in jurul tai trebuie sa fie lineste
2.sa iti alegi un loc care iti place pentru a invata.De exemplu in parc, la umbra unui copac, etc
3.cand inveti mananca 3-4 bucati de ciocolata deoarece ajuta la memorarea informatiei
4.atunci cand inveti mintea ta trebiue sa fie acolo, sa iti dai interesul si sa nu te lasi distras de nimic. Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| DanyelDani88 a răspuns:

Salut!
Cred ca un rol important il are mai mult concentrarea decat "capacitatea" de invatare. Daca te focusezi asupra acelor pagini si nu te uiti pe telefon, tv, asculti muzica, garantat inveti mai rapid!
Pace!

| Wozzi a răspuns:

Stai o secunda, in test ti-a zis ca atata iti ia sa inveti 2 pagini sau ai zis tu asa ca atata iti ia? Tu chiar ei in considerare porcariile alea? Unde ai facut testele? Pe internet? Da si mie un link daca da.