| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Am facut puroi la premolaru din stanga, si am tinut tratament cu augmentin o sapamana, o pastila la 12 ore.
Dupa ce am terminat tratamentu in ultima zi am apasat cu degetu pe radacina ..am apasat cam tare si inca mai durea putin, cand am apasat am simtit cum mi-a pulsat in zona aia si dupa vreo 2 ore a inceput iar sa ma doara la radacina si sa devina maseaua sensibila la atingere, si s-a umflat iar putin. Durerea din zona aia e insuportabila, nici nu imi pot misca maxilaru sau sa zambesc ca ma apuca durerile.
Mai pot lua cateva pastile de augmentin? Isi vor mai face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florin458 a răspuns:

Mergi la stomatolog, posibil sa faca o mica incizie sau obturatii de canal pentru a drena puroiul.Nu lua antibiotice la nesfarsit pentru ca dupa ce termini problema poate sa reapara daca radacina este deja afectata.