| Dav231 a întrebat:

Am febră, tocmai acum am venit de la școala, nu știu de ce am febră asta, cred că de supărare, mama mea a plecat undeva și se întoarce peste cinci zile și eu sunt foarte mamos și din cauza fricii de cancer, mă doare plămânul drept în față și sus in spate și mana, am auzit că astea sunt simptomele cancerului pulmonar și mor de frica. La medic nu am cu cine merge că Staicu bunicii. Va rog, macar ziceți mi ceva să mă calmez, mă tem că nu mai apuc până maine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine ti-a spus tie, dar cancerul pulmonar NU doare!
Ceea ce simti tu este de fapt o durere nevralgica. de la dormit prost probabil.
Cati ani ai? Ai implinit 7 ani?
Cum sa plangi la varsta aasta si sa iti fie frica?
Esti un copil perfect sanataos, ca altfel nu te lasa mama in grija bunicilor, doar ca ai face orice ca sa santajezi pe mamica sa nu plece, asa-i?
Gandeste-te bine poate mama are nevoie sa mearga la o analiza medicala, sau ceva investigatii si tie nu-ti poate spune, asa ca, nu-i mai crea probleme sa plangi si sa te tii dupa ea, pentru ca are problemele ei.
Fii copil intelegetor, ia ursuletul si dormi cu el, sau masinuta favorita, ori mergi la bunici in pat.
Nu-ti fa probleme ca nu mori dintr-o suprare! Du-te si roag-o pe bunica sa-ti dea o cana de lapte cald si te vei calma.

| minrest a răspuns:

Plamanii nu dor. Ai un junghi intercostal sau o nevralgie, nimic grav. Esti ipohondru. Esti foarte rasfatat, si de cate ori crezi ca ai motive de neultumire, te lovesc toate bolile. Eu zic sa reevaluezi situatia, nu e nevoie sa se uite toti in curu' tau ca sa nu ti se faca rau. Eu inteleg ca esti copil, dar cu atitudinea asta vei ramane copil toata viata.

| Donsavas a răspuns:

Cel mai bine ai face daca nu ti-ai crea probleme singur caci tu nu esti in stare sa le rezolvi singur, abia ca se descurca cei mari..si noi,la randul nostru,avem nevoie de ajutorul specialistilor. Daca ai vreo problema de sanatate,apeleaza la pediatru,doctorul de familie sau la generalistul din scoala. Frica si tristetea se trateaza la psiholog. Poti merge sa discuti cu el. Toate scolile au un consilier la care poti apela gratuit. Daca vrei sa fi sanatos fizic,e suficient sa te hidratezi si sa mananci astfel incat sa-ti asiguri nutrientii esentiali(cred ca bunicii se ocupa deja de asta) si inloc sa-ti pierzi timpul,ai putea sa faci sport. Pe parte psihica,indicat ar fi sa-ti cauti de lucru,sa te joci,sa inveti,sa faci ceva ce iti place,ceva ce ti-ar ocupa timpul, energia si gandirea cu un lucru util, nu cu probleme, astea sunt nocive, adica iti fac rau efectiv. De ce nu citesti o poveste sau de ce nu scrii tu una? Cauta-ti prieteni si iesi pe-afara! Lasa internetul! Sunt atatea lucruri frumoase de facut.