| Respect1mifu a întrebat:

Salut! Am fost acum câteva luni la doctor la un control și aparent totul a fost bine până când să mă cântăresc. De mic am avut probleme cu greutatea deoarece sunt foarte slab. Eu ar trebui sa pun cel puțin 6 kg pe mine. Acum am 50 de kg la 1.70 și nu e ok. Vă rog îmi poate spune cineva un regim alimentar care să ma îngrașe. Inclusiv de cate ori trebuie sa mănânc zilnic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

3 mese pe zi, cu cate 1000-1200 calorii fiecare (adica trebuie sa mananci cel putin 2500-3000 calorii pe zi) ca sa asimilezi greutate.
Cu cat mai multe calorii, cu atat mai bine!

| sabin89 a răspuns:

Presupun că doctorul la care ai fost nu ţi-a recomandat nimic în acest sens, altfel nu ne mai întrebai pe noi. Şi e de înţeles, pentru că astfel de situaţii nu le rezolvă medicul, ci ele se rezolvă în timp şi de la sine. Natura îşi face lucrarea. Nu are nicio legătură cu ce sau cu cât mănânci. Dacă încerci să forţezi lucrurile, urmând nu ştiu ce reţete, mai rău faci. Factorul mental joacă şi el un rol aici. Fii relaxat. Iubeşte-te aşa cum eşti. Dacă ai o impresie proastă despre tine sau dacă pui la inimă reproşurile altora - astea vor îngreuna dezvoltarea ta naturală. Mănâncă ce îţi place; şi când îţi place. Programele sau reţetele rigide mai mult dăunează. Bineînţeles, evită tutun, alcool şi alte lucruri de genul. Ascultă-ţi inima, pentru că de multe ori ea ştie mai bine decât medicul. Fă un sport, dar nu că aşa trebuie, ci pentru că îţi place. Dacă nu-ţi place să mergi la sală, nu te duce. Fă mai bine un sport în aer liber, oricare ar fi el, dar unul care să îţi placă.
Dacă ai prins ideea, mai poţi completa tu cu ce crezi că mai trebuie.

| Yuoia a răspuns:

Problema era daca erai prea gras, nu ca esti mai slab.
Eu cred ca ai gasit pe net ca ar trebui sa mai pui... 6 kg.
Stai linistit. Esti sanatos. Te vei ingrasa cu varsta.