| rogvaier a întrebat:

Buna Ziua as dori daca se poate sa ma ajutati.Eu mai mereu am glicemia foarte ridicata in jur de (118) si sunt foarte slab 55kg as dori un regim alimentar cum si ce sa mananc si cat, ca sa mai pot pune pe mine. Sau daca nu macar in regim alimentar sa-mi scada glicemia.Si ce fructe ar trebui sa consum zilnic si ce nu. Multumesc ofer funda ps am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Esti in crestere din cauza asta esti slab si nu este rau, dar sa fii atent la stres si la dereglarea sistemului nervos pentru ca un factor de slabire este dereglarea tiroidei pe sistem nervos.Trebuie sa vezi un doctor si sa faci niste analize.Acum cu glicemia este o problema trebuie doctor neaparat pentru ca sa nu ai diabet si sa nu stii,oricum nu iti trebuie regim in niciuncaz,iti trebuie o dieta fara dulciuri, sucuri din comert, grasimi, mezeluri, margarine, trebuie sa mananci des 4-5 mese pe zi, salate de cruditati, sucuri de patrunjel verde, salate de fructe, 2l apa plata si daca ai senzatia de foame sa mananci un fruct sau sa bei apa plata si se regleaza glicemia.Sa bei zilnic un suc facut din : 1 mar, 1 cartof necuratat, 1morcov, de trei ori pe zi. http://www.tratamentedestepte.ro

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru ca pancreasul sa functioneze mai eficient este bine ca sa faci urmatorul ceai pe care trebuie sa-l consumi, in modul urmator:
1 lingurita de scortisoara macinata, peste care se pune cantitatea de 120 ml apa clocotita si se lasa la infuzat 20 de minute, apoi ceaiul se strecoara printr-o strecuratoare de plastic pe care s-a pus un tifon dublu. Ceaiul se bea, cate o inghititura, pe parcursul intregii zile, timp de 10 zile. Se face o pauza de 10 zile, dupa care tratamentul se reia.
Multa sanatate si evita, pe cat posibil dulciurile, poti in schimb sa consumi miere de albina ori zahar invertit, care se face astfel:
1 kg.zahar, 450 ml apa, o lingurita rasa de sare de lamaie, copozitia se pune la fiert si se fierbe efectiv 10 minute, colectand spuma de deasupra. Se obtine un amestec de doua monozaharide (glucoza si fructoza) si este de doua ori mai dulce decat zaharul.
Multa sanatate si succes.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Cere mai întâi sfatul unui medic şi apoi al unui nutriţionist.
Sănătate!

| S3D4n a răspuns:

Ancearca sa mananci WC, KFS, Pizza pana cand vezi ca te-ai umflat, dar toate cu o limita. An totdeauna, trebuie sa ai atatea kile cat si metri ai. De exemplu: daca ai 1, 68 m atunci trebuie sa ai in jur la 69-70 kg. Daca am fost de mare ajutor sa-mi spui! happy
Bafta tongue!