| qieiqpalz a întrebat:

Salut, am fost acum la dentist pentru control si a zis ca sunt bine si l-am intrebat daca nu am nevoie de detartraj (eu am ceva tartru pe partea de jos )si a zis ca nu prea dar daca vreau ma programeaza in aprilie. Eu am zis da si acum am programare, ma gandesc ca nu e ceva grav daca m-a amanat 3 luni. Nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este grav. Detartrajul elimină de pe dinți tartrul, o depunere de minerale solidă care rezultă din salivă. Dacă aceasta este mare și voluminoasă apasă asupra gingiei și descoperă dintele, care ne mai fiind protejat și alimentat cum trebuie, se deteriorează cu timpul. Dacă medicul stomatolog te-a programat asta înseamnă că aveai tartru, dacă a amânat cu 3 luni a decis că depunerea este minoră acum, că nu este grav.

| qieiqpalz explică (pentru sadrian46):

Eu am si pe la masele ceva nu stiu ce e care nu se prea duce cu periuta o rezolva cu detartraju?

| sadrian46 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Da.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este grav, ca daca era ceva grav i ti facea pe loc detartraj sau tratament, asa ca stai linistit/ă esti fată sau băiat? Ce varsta ai?