| Estera123 a întrebat:

De curand am fost la un medic dentist (dupa foooarte multi ani) sa imi fac un control. A descoperit 3 carii simple (doua sus una langa alta si una jos) si mult tartru. O sa urmeze sa imi scoata cariile (cred ca asa se numeste) si sa imi puna plombe in plus voi face si un detartraj cu ultrasunete din cate am inteles. Ideea e ca eu nu am mai fost de foarte mult ani la stomoatolog si nu stiu cam in ce constau procedurile astea si daca sunt dureroase. Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PunkyA a răspuns:

Andreea2013 ti-a spus aproape tot, asa ca eu o sa-ti spun doar ca detartrajul nu doare( de fapt nu simti nimic) si ca atunci cand iti curata caria te doare- nu exagerat, dar doare( eu mi-am facut cariile cu anestezie, pentru ca mi s-a parut mult mai comod asa).

| Estera123 explică (pentru PunkyA):

Si cu anestezie nu te-a durut deloc? A fost anestezicul acela sub forma de spray sau injectie?

| PunkyA a răspuns (pentru Estera123):

Cu anestezie nu m-a durut deloc si anestezicul a fost sub forma de injectie( sprayul are un gust foarte nasol). Oricum injectia doare mai putin decat un vaccin, deci nu e asa de rau precum spune lumea.

| Andreea2013 a răspuns:

Deci, daca sunt carii micute nu te va durea deloc, dar daca sunt putin mai mari te va durea putin, dar nu foarte rau. Nu-ti face griji! Ai curaj fiindca nu ai de ce sa te temi! Ca sa-ti indeparteze cariile, trebuie doar sa-ti faca ceva cu un ac micut, sa-ti puna pansament, sa-ti mai faca te cateva ori cu acul sa ti-le indeparteze de tot si gata! happy Apoi pune plomba, ti-o fixeaza cu un aparat cu infrarosu ca sa nu cada si gata! Sper ca ti-am fost de folos