| Alex432222 a întrebat:

Salut, am fost diagnosticat cu cistita, am luat antibiotic 4 zile augumentin 1g 3 pe zi și încă nu mi-a trecut complet
Precizez ca azi termin tratamentul
A mai suferit cineva de asa ceva și cum ați tratat o?
Sunt bărbat, ce am înțeles ca se face doar la femei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca este infectie urinara nu cistita, aia numai femeia face cistită anexită.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru infectie urinara trebuie sa mergi la medicul de familie sa i ti dea rețetă Vimovo 7 zile, fara retetă nu se dă.

| Laura162 a răspuns:

Cistita e inflamatia vezicii urinare, de obicei din cauza unei infectii bacteriene. E mai frecventa la femei din cauza anatomiei, dar si barbatii pot face.

Ai luat Augmentin 1g asa la recomandarea medicului?

Antibioticele se iau 5-14 zile, in functie de caz si cu exceptii de rigoare. (Ameliorari apar si oamenii sunt tentati sa opreasca tratamentul mai devreme, dar risca o recidiva si favorizeaza rezistenta bacteriana.) In infectii urinare, de obicei, 7-10 zile. In 4 zile ar fi trebuit sa se amelioreze simptomele, dar nu e obligatoriu sa fi scapat de infectie. Daca nu s-a ameliorat, ori nu ai luat antibioticul cum trebuie, ori e bacteria rezistenta la amoxicilina (ma indoiesc ca ai facut o antibiograma), ori nu e infectie bacteriana (diagnosticul a fost simptomatic sau si pe baza uroculturii?).

Daca ai luat probiotic/bacili lactici, altceva decat Enterol, l-ai luat la distanta de Augmentin? Luate impreuna, nu doar ca il iei degeaba, dar e posibil sa reduca si eficienta antibioticului (acestea fiind spuse, administrat corect, probioticul ala e foarte util).

E important sa bei multe lichide ca sa golesti vezica mai des. Daca urina stagneaza, favorizeaza inmultirea bacteriilor si creste timpul in care scapi de infectie. Plus ca ajuti si Augmentinul sa ajunga acolo. De asemenea, exista optiunea de dezinfectant urinar: Uractiv, Urinal Akut, Cystone, ceai de coada-calului, ceai de merisor, ceai de musetel, ceai de afine, ceai de strugurii ursului, etc. Daca te doare, poti folosi un antispastic (No-Spa, Spaverin, etc) sau antiinflamator.

| Alex432222 explică (pentru Laura162):

Am făcut urocultura si antibiograma
A ieșit negativa o data a m făcut o eu și a doua oara diferența de 2 sapt la spital și tot negativa
Am scris mai jos rezultatele
După câte am cautat leucocite mari (duble) fata de nivelul de referință

| Alex432222 explică (pentru Laura162):

Sintomele : prima data a debutat cu dureri la urinat acum când termin de urinat ma doare parca ies lame Gillette mac 3
Durere în stânga drept și în abdomen zona rinichiului
E o durere persistenta nu tare
Urina mirositoare /galben închis
Oboseală
Nevoie urgenta de urinare
Urinare întrerupta
Urinari nocturne

| Alex432222 explică (pentru Laura162):

Cu antibioticele am luat și suplimente alimentare
Care ajuta sa între Antibioticul mai adinc în prostata si a cailor urinare
Calcosin
D mannose (luam 2 3 pastile de 3 4 ori pe zi + am mai luat și plicuri cu MANOCIST (1500g 2 plicuri pe zi)
Cu Antibioticul mi-a dat și cistilgan
Am mai luat și
Supliment cu Cremberry +500g d mannose vr o 2 saptamani
Ce am luat cu Antibioticul a fost
Cistalgan (rețetă)
Calcosin(l-am luat eu)

| Alex432222 explică:

Am făcut testul la urina rezultate;
Emoglobina 0.00
Proteine 0
Glucosio 0
Corpi chetonice 0
Densitate relativa 1.019
PH 5.5

Eritrocite 9.

| Alex432222 explică:

Leucocite 34.

| Alex432222 explică:

Problema aceasta o am de o luna de
Am făcut și ecografie abdominala plătită și mi-a ieșit colico piedica la rinichiul drept moderata si la cel stâng ușoară.
Când am fost la urgente nu mi-a găsit nici o dilatare nimic
Urocultura negativa de 2 ori