| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

ma cheama porumboiu alina valentina, am 32 de ani, de 2 ani am o problema cu colonul adica colon inflamat/iritabil,am fost am facut ecografie si mi-a dat pastile am luat pastilele dar n am tinut dieta, doctorul mi-a spus sa imi fac un regim alimentar, stie cineva ce trebuie sa mananc cand am colonul iritabil? Sa mi spuna mancarurile care am voie sa le prepar si sa le manananc si ce pot bea.
Si mancarurile si bauturile pe care nu le pot bea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Sindrom de colon iritabil unde predomina constipatia sau diareea?

| Kyttynna a răspuns:

Buna Alina,
Evita bauturile alcoolice si acidulate si alimentele grele si picante.
Adica din bauturi axeaza-te doar pe apa plata. Restul oricum sunt chimicale. Alimente recomand lactatele, salatele de legume, carne de pui sau peste gatite la cuptor fara ulei, oua fierte, piure de cartofi, mancare de pastai, supe de legume, de pui, supe creme de rosii, brocoli preparate fara vegeta, adaos alimentar. Condimente poti folosi doar ce e pe baza de ierburi gen cimbru, busuioc, oregano, patunjel, marar. De evitat prajeala, painea si dulciurile in exces, dulciuri poti manca doar cele facute in casa unde sa iti reglezi cantitatea de zahar sau sa il inlocuiesti cu indulcitori naturali.
Sanatate multa si sa auzim de bine.